W momencie kiedy dowiadujemy się, że mamy ubytek słuchu, który powinien być protezowany za pomocą aparatów słuchowych, stajemy przed decyzją, na jakie konkretnie urządzenie się zdecydować. Na rynku jest dostępnych wiele firm oferujących aparaty słuchowe, jednak jak wybrać tę najlepszą dla nas?
Wątpliwości pacjentów
Wielu pacjentów pyta, która firma z aparatami słuchowymi jest najlepsza. Jednak tak naprawdę to pacjent musi zdecydować, która z nich jest najlepsza dla niego. Pacjent powinien mieć szansę przetestowania różnych rozwiązań (które są odpowiednio dobrane do rodzaju i stopnia ubytku słuchu), aby samodzielnie wybrać, który z aparatów i jakiej firmy jest najbardziej efektywny i zapewnia największą poprawę słyszenia/rozumienia mowy.
Podział aparatów słuchowych
Najbardziej podstawowym podziałem aparatów słuchowych jest podział na aparaty wewnątrzuszne, aparaty zauszne oraz aparaty zauszne ze słuchawką w uchu. Każdy z nich jest dedykowany do innego typu ubytku słuchu, posiada inne funkcje oraz udogodnienia dla pacjenta.
Na jakie aspekty zwrócić uwagę, decydując się na konkretny model aparatu słuchowego?
Pierwszym aspektem, który trzeba wziąć pod uwagę w momencie decydowania się na aparat słuchowy, jest rodzaj ubytku słuchu. Nie każdy typ aparatu poradzi sobie z każdym ubytkiem słuchu. Im niedosłuch jest głębszy, tym bardziej potrzebny jest aparat z większym wzmocnieniem, a co za tym idzie, w większych rozmiarach.
Ważny jest też wygląd audiogramu:
- w przypadku niedosłuchów płaskich lekkiego/średniego stopnia (wszystkie częstotliwości na podobnym poziomie słyszenia) sprawdzą się zarówno aparaty wewnątrzuszne, jak i zauszne
- kiedy mamy do czynienia z audiogramem stromo opadającym (niskie częstotliwości w normie/niedosłuch lekkiego stopnia; wysokie częstotliwości – niedosłuch stopnia głębokiego) aparaty wewnątrzuszne mogą nie być odpowiednim rozwiązaniem. W takiej sytuacji zalecany jest aparat zauszny.
Anatomia ucha
W przypadku aparatów wewnątrzusznych (szczególnie tych najmniejszych – IIC, CIC) bardzo ważnym aspektem jest budowa anatomiczna przewodu słuchowego zewnętrznego. Musi być on na tyle szeroki, aby aparat wraz z całą niezbędną elektroniką mógł się zmieścić w przewodzie słuchowym. Czasami mimo ubytku słuchu, który mógłby być prawidłowo zaprotezowany aparatem tego typu, budowa anatomiczna ucha uniemożliwia wykonanie takiego urządzenia. W takiej sytuacji pacjent podejmuje decyzję, czy preferuje większy aparat wewnątrzuszne czy jednak aparat zauszny.
Ważne są potrzeby pacjenta
Należy pamiętać, ze preferencje pacjenta są bardzo ważnym aspektem podczas doboru aparatu słuchowego. Jednej osobie może zależeć na jak największej dyskrecji, natomiast innej – na jak najłatwiejszej obsłudze i dużych przyciskach do regulacji głośności. Pacjent musi pamiętać, aby zgłosić wszystkie uwagi co do wyglądu aparatu, rozmiaru czy koloru. Dzięki temu protetyk słuchu będzie mógł w jak największym stopniu spełnić oczekiwania pacjenta oraz dołoży wszelkich starań, aby aparat słuchowy był traktowany jako satysfakcjonująca pomoc, a nie przykry obowiązek.
Zasilanie aparatu słuchowego
Kolejnym aspektem jest decyzja dotycząca zasilania aparatu słuchowego. Do wyboru są urządzenia na baterie, które należy wymieniać co kilka/kilkanaście dni (w zależności od typu baterii, aparatu, wzmocnienia, długości noszenia w ciągu dnia itp.) lub urządzenia ładowalne, które wkładamy zazwyczaj na noc do ładowarki podłączonej do prądu, a rano zakładamy na uszy w pełni naładowane aparaty. Zarówno jedno jak i drugie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, które warto znać.
W aparatach słuchowych działających na baterie wystarczy mieć przy sobie kilka baterii na zapas i w każdym momencie dnia, kiedy bateria się rozładuje, możemy wymienić ją na nową i dalej korzystać z aparatów. W przypadku urządzeń ładowalnych może być z tym większy problem, kiedy aparat rozładuje się np. podczas spaceru i nie mamy możliwości podładowania urządzenia lub kiedy zapomnimy włożyć urządzenia do ładowarki na noc – rano chcemy założyć aparaty, ale okazuje się, że są rozładowane. Plusem urządzeń ładowalnych jest to, iż nie musimy pamiętać o zakupie baterii, a osoby które są mniej sprawnie manualnie nie muszą martwić się o ich wymianę.
Tryb życia
Ważnym aspektem są również codzienne aktywności, tryb życia oraz hobby/zainteresowania. Pacjent musi pamiętać, aby przekazać wszystkie informacje protetykowi, aby ten mógł zaproponować najlepsze i najbardziej trafnie dopasowane rozwiązanie. Przykładem może być częste słuchanie muzyki na żywo lub uprawianie sportu. Im lepiej doprecyzujemy nasz styl życia, tym aparat słuchowy będzie bardziej indywidualnie dobrany i będziemy mieli większy komfort z jego użytkowania.
Nowoczesne funkcje
W dzisiejszych czasach dla wielu osób bardzo ważna jest łączność różnych urządzeń z telefonem. Aparaty słuchowe również mają taką funkcję, jednak trzeba pamiętać, że nie występuje to w każdym z nich. Starsze modele nie posiadają takiego udogodnienia, więc jeśli zależy nam na możliwości sparowania aparatów z telefonem, prowadzenia rozmów telefonicznych przez aparaty czy kontrolowanie różnych funkcji za pomocą aplikacji, trzeba wybierać wśród nowszych modeli i bardziej aktualnych technologii.
Stały kontakt z protetykiem słuchu
W momencie doboru aparatu słuchowego należy pamiętać, aby w razie potrzeby pytać o wszystko protetyka słuchu w celu rozwiania wszelkie swoich wątpliwości i uzyskania jak największej satysfakcji z zakupionego urządzenia. Już po zakupie aparatu, w razie jakichkolwiek pytań, można zawsze skontaktować się ze swoim protetykiem, który udzieli niezbędnych informacji lub dokona regulacji ustawień w aparatach, aby efektywnie wspomagały słuch i poprawiały codzienne funkcjonowanie.