Człowiek posiada pięć zmysłów: smak, węch, wzrok, dotyk i słuch. Skupimy się na tym ostatnim. Dobry słuch, to niewątpliwie prawdziwy skarb, o który powinniśmy zadbać zanim wystąpią z nim jakiekolwiek problemy. Jak każdy organ naszego ciała, narząd słuchu również podlegają procesom starzenia. Dzieje się tak już około trzydziestego roku życia. W miarę upływu lat nasza zdolność słyszenia może ulegać pogorszeniu na skutek powolnego zaniku komórek słuchowych w uchu wewnętrznym. Proces utraty słuchu przebiega w różnym tempie i zależy od sposobu w jaki pielęgnujemy swój słuch.
Jak dbać o uszy?
Jest kilka rzeczy, o które warto zadbać już dzisiaj. Oto kilka z nich:
– Unikajmy hałasu na tyle, na ile to jest możliwe. W domu wyciszmy telewizję czy radio. Przebywajmy czasem w kompletnej ciszy. Jeśli pracujemy w miejscach, gdzie nie da się uniknąć hałasu, tym bardziej powinniśmy po powrocie do domu szukać wytchnienia właśnie w ciszy. W pracy jeśli to możliwe, używajmy specjalnie do tego przeznaczonych nauszników tłumiących głośne dźwięki. Unikajmy używania słuchawek, szczególnie tych dokanałowych. Jeśli już musimy, starajmy się słuchać przez nie w miarę cicho. Osoby przebywajace w hałasie mogą zabezpieczyć swój słuch indywidualnie wykonanymi ochronnikami . Takie ochronniki można zamówić w gabinetach Strefy Słuchu.
– Zadbajmy o uszy w chłodne i wietrzne dni. Zapewniając odpowiednią ochronę uszom przed wiatrem i mrozem, zmniejszasz ryzyko rozwinięcia się stanu zapalnego. Pamiętajmy, że często niewyleczone stany zapalne są bezpośrednią przyczyną niedosłuchu. Dlatego nie warto bagatelizować bólu ucha, bądź jakiekolwiek wydzieliny wydostającej się z naszego narządu słuchu. Jeśli zauważymy jakiekolwiek niepokojące objawy, udajmy się do lekarza laryngologa.
– Badajmy słuch. Jednym z podstawowych badań narządu słuchu jest audiometria tonalna. To podstawowe badanie, które pozwala określić próg słyszenia . Jeśli próg słyszenia jest obniżony w stosunku do normy należy zgłosić die do lekarza laryngologa.
– Dbajmy o higienę naszych uszu. Bardzo ważna jest umiejętne oczyszczanie ucha z woskowiny. Unikajmy patyczków do uszu. Używajmy specjalnych preparatów, które są przeznaczone do tego celu.
Co nam grozi, jeśli zaniedbamy nasze uszy?
W najgorszym wypadku grozi nam głuchota. Jednak odpowiednia diagnostyka i zastosowanie leczenia lub terapii za pomocą aparatu słuchowego, gdy leczenie nie jest możliwe, pozwolą nam cieszyć się słuchem przez długie lata.
Zachęcamy do regularnego badania słuchu u Specjalisty.