Tinnitus to dolegliwość dotykająca wielu osób. Dotyczy 15-20% populacji. Na czym polega? Przede wszystkim na tym, że osoba cierpiąca na to schorzenie słyszy szumy. Szumy uszne mają charakter subiektywny, czyli są słyszane tylko przez osobę u której pojawiła się dokuczliwość. Nie pochodzą z otoczenia. Są określane przez pacjentów jako dzwonienie, dudnienie, piszczenie, niekiedy opisywane jako dźwięk pracujących maszyn. Mogą mieć różne natężenie, tym samym stanowią indywidualnie różną skalę problemu.  Dla 4-8 % społeczeństwa stanowią niedogodność, a u 0,5 – 1 % zdecydowanie wpływają na życie codzienne. Szumy uszne mogą wywoływać stres, irytację,  niepokój, problemy ze snem. Mogą również bezpośrednio wpływać na zmniejszanie zdolności do zadowolenia z aktywności życiowych i prowadzić do depresji.

Czy tinnitus można wyleczyć?

Szumy uszne najczęściej związane są z dysfunkcją ślimaka w uchu wewnętrznym.  Jedną z przyczyn niesprawności komórek rzęsatych zewnętrznych w ślimaku może być długotrwałe narażenie na hałas, lub krótkotrwały, ale bardzo silny dźwięk ( wybuchy, strzały z broni palnej). Szumy uszne mogą być związane z niedosłuchem.

Skuteczną metodą w leczeniu tinnitus jest terapia TRT (Tinnitus Retraining Therapy). Najważniejszym celem jest przywrócenie osobom cierpiącym na szumy uszne utraconego komfortu życia. Podstawowym instrumentem stosowanym przy terapii jest generator szumu, lub generator szumu wraz z aparatem słuchowym w przypadku niedosłuchu. Istotna jest współpraca pacjenta ze specjalistą podejmującym się przeprowadzenia terapii. Używanie instrumentów bez odpowiednich konsultacji nie będzie skutkowało trwałą pomocą osobom z szumami usznymi.

Jak można zapobiegać tej chorobie?

Nasze działania mają ogromny wpływ na to, czy sami nie będziemy zmagać się z tym problemem. Czego warto unikać? Przede wszystkim nadmiernego hałasu. Szczególnie słuchania głośno muzyki poprzez douszne słuchawki. Duży hałas panuje w wielu miejscach pracy, wtedy istotne jest stosowanie się do przepisów BHP i używanie ochronników słuchu, które tłumią hałas i tym samym chronią słuch. Pamiętajmy  też o tym używając kosiarek, pił, szlifierek przy wykonywaniu prac domowych lub ogrodowych.

Szumy uszne nie lubią ciszy. Gdy pojawiają się w niewielkim stopniu, ulgę może przynieść słuchanie muzyki której lubimy, bądź specjalnie dedykowanych ścieżek  dźwiękowych typu szum wodospadu czy odgłosy padającego deszczu.