Kiedy słuch zaczyna płatać figle, protetyk słuchu jest specjalistą, który pomoże na nowo usłyszeć to, co zatrzymane zostało za murem ciszy. Odpowiednia współpraca z pacjentem w połączeniu z wysokimi kwalifikacjami pozwala na szybkie zdiagnozowanie istoty problemu i dobranie rozwiązań, które będą przeciwdziałały niedogodnościom i niedomaganiom ze strony narządu słuchu.
Protetyk to specjalista od dźwięków, które umykają
Droga do bycia profesjonalistą z dziedziny protetyki to w istocie setki godzin dydaktycznych m.in. z zakresu akustyki, elektroniki, budowy aparatów słuchowych oraz co najmniej dwa lata praktyki w gabinecie protetyki słuchu, gdzie zdobywa się umiejętności praktyczne z wykonywania badań słuchu, jak również z pobierania formy ucha zewnętrznego w celu wykonania wkładki indywidualnej. Niezbędna jest wiedza z zakresu psychologii, anatomii i fizjologii. Nie każdy, kto podejmuje studia na tym kierunku w rzeczywistości stanie się protetykiem. Ważne są bowiem osobiste predyspozycje do wykonywania tego zawodu. Trzeba sobie uświadomić, że jest to profesja wymagająca dopasowania się do pacjentów z różnych grup wiekowych i o różnym stopniu niedosłuchu. Tak więc koronną zasadą dobrych gabinetów protetyki słuchu jest indywidualne podejście do pacjenta z ukierunkowaniem na wieloletnią współpracę.
Protetyk słuchu — od badania do aparatu słuchowego
Pierwszym zadaniem protetyka słuchu jest ocenienie ubytku słuchu pacjenta. W pierwszej kolejności specjalista rozpoczyna badanie otoskopem, a więc przyrządem pozwalającym ocenić stan ucha zewnętrznego. Najprościej obrazując, jest to urządzenie przypominające latarkę ze szkłem powiększającym. Na tym etapie protetyk zajrzy do kanału słuchowego i oceni stan błony bębenkowej. Jeśli podczas tego badania zostanie stwierdzony nadmiar woskowiny, pacjent zostanie skierowany do laryngologa. Jeśli protetyk nie zaobserwuje nadmiaru woskowiny zostaną wykonane badania słuchu wykorzystujące metody obiektywne i subiektywne. Zebranie pełnego wywiadu w połączeniu z uzyskanymi wynikami pozwala na dobór odpowiednich rozwiązań – aparatów słuchowych.
Zanim zapadnie decyzja, który model będzie odpowiedni, protetyk zbierze dane na temat przebytych chorób uszu, w tym ewentualne wycieki, nadmierne wydzielanie woskowiny i dolegliwości ze strony układu słuchowego tj. szumy uszne. Wnikliwy wywiad będzie sięgał także innych dziedzin naszego zdrowia, przyjmowanych leków i sprawności fizycznej. Pacjent zostanie zapytany o to, w jakich sytuacjach odczuwa trudność ze słyszeniem i rozumieniem innych.
Badanie audiometryczne odbywa się w wyciszonej kabinie i obejmuje kilka etapów. Próg słyszalności (audiometria tonalna) pozwala na ustalenie, jakie najcichsze dźwięki słyszy badany. Przeprowadzenie diagnostyki pozwala na dobór aparatu słuchowego. Do badań przeprowadzanych na tym etapie należy także audiometria mowy, podczas której pacjent jest proszony o powtarzanie różnych słów, które słyszy w słuchawkach (dźwięki emitowane są na różnym poziomie głośności). Dzięki temu badaniu można precyzyjnie określić, które ucho wymaga protezowania. Często konieczna jest też tympanometria, badanie ucha środkowego – przeprowadza się ją przy użyciu specjalistycznej sondy i wprowadzenia jej do kanału słuchowego.
Aparat i wkładka uszna
Po przeprowadzeniu badań protetyk przedstawia pacjentowi możliwości wspomagania słuchu. Do wyboru są aparaty zauszne oraz wewnątrzuszne. Dopasowanie wybranego aparatu słuchowego to klucz do sukcesu i nie lada zadanie dla protetyka. Konieczne jest nie tylko dostrojenie, ale przede wszystkim dostosowanie modelu do progu słyszalności i preferencji pacjenta.
Protezowanie słuchu należy do dziedzin wymagających precyzji w każdym szczególe. Stąd wkładka uszna musi być zaprojektowana i wykonana indywidualnie. W przypadku aparatu słuchowego zausznego wkładka uszna jest jego integralną częścią. Jej zadaniem jest uszczelnienie przewodu słuchowego przy jednoczesnym zapewnieniu dopływu powietrza do ucha. Ponadto dobrze dopasowania ma za zadanie stabilizację aparatu na uchu. Do wyboru pozostają wkładki o różnej miękkości i wkładki twarde. Każde z nich dostępne są w różnych rozmiarach, kształtach i formach. Na tym etapie zadaniem protetyka jest dopasowanie odpowiedniej wkładki usznej do budowy ucha pacjenta, jego wymagań i oczekiwań z zakresu mocowania czy widoczności. W przypadku aparatów wewnątrzusznych również pobierana jest forma z ucha, na podstawie której wykonywana jest obudowa aparatu słuchowego, tak aby była ona idealnie dopasowana do przewodu słuchowego zewnętrznego pacjenta.
Indywidualnie dobrany i dopasowany aparat słuchowy zapewni poprawę słyszenia i rozumienia mowy, a co za tym idzie – podniesie komfort życia oraz ułatwi kontakt z bliskimi. Pacjent powinien pamiętać o tym, że zawsze może umówić się na wizytę kontrolną u protetyka słuchu w celu regulacji aparatów słuchowych lub kontrolnego badania słuchu. Specjaliści w dziedzinie protetyki słuchu dążą do tego, aby aparaty słuchowe były urządzeniami, które pomagają słyszeć i przynoszą radość, a nie są przykrym obowiązkiem. Aparat musi być komfortowy w noszeniu i użytkowaniu, aby przyniósł zadowalające efekty.