Początki z aparatem słuchowym dla niektórych pacjentów bywają trudne. Często całemu procesowi zakupu aparatu słuchowego towarzyszy wiele emocji, przez co nie wszystkie informacje jesteśmy w stanie zapamiętać. Poniżej znajdą Państwo najważniejsze informacje i porady dotyczące rozpoczynającej się przygody ze słyszeniem na nowo.

Pamięć słuchowa

W wyniku niedosłuchu pewne dźwięki stają się dla nas niedostępne, a nasz mózg o nich zapomina. Rozpoczynając przygodę z aparatami słuchowym nagle te dźwięki znowu się pojawiają: szelest kartek, pisanie na klawiaturze komputera, buczenie lodówki… bywa to przytłaczające. Mózg musi na nowo nauczyć się tych dźwięków, a precyzyjniej mówiąc – przypomnieć je sobie i się do nich przyzwyczaić. Niektóre z dźwięków będą wydawały się za głośne, ale trzeba uzbroić się w cierpliwość – nasz mózg bardzo szybko się uczy i po kilku dniach problem sam zniknie.

Aby proces adaptacji przebiegał efektywnie, ale też akceptowalnie, można zacząć od używania aparatów w spokojnym otoczeniu, np. podczas rozmowy z domownikami czy słuchając radia. Stopniowo należy korzystać z aparatów w głośniejszym otoczeniu, np. w sklepie, aptece czy na spotkaniu w większym gronie osób. Mózg zacznie przetwarzać dźwięki, o których zapomniał, a także będzie ignorował te dźwięki, które nie są nam potrzebne, np. wspomniane wcześniej buczenie lodówki. W całym tym procesie bardzo ważna jest systematyczność – im częściej i dłużej będzie noszony aparat słuchowy, tym szybciej dojdzie do adaptacji.

Często pacjenci mówią, że ich własny głos brzmi inaczej, nienaturalnie. To kolejny aspekt adaptacji, który wymaga cierpliwości. Tak samo jak dźwięki dookoła słyszane były ciszej, tak samo i nasz własny głos był ciszej odbierany. Wrażenie innego głosu również minie po kilku dniach, gdyby jednak nadal mocno przeszkadzał, zawsze można udać się do naszego gabinetu w celu regulacji ustawień. Jednak w pierwszej kolejności trzeba dać sobie czas na przyzwyczajenie się do nowego słyszenia zarówno dźwięków otoczenia, jak i własnego głosu.

 Zaprzyjaźnij się z nowymi urządzeniami – to Twoja pomoc, a nie Twój wróg

Zdarza się, że pacjenci mimo tego, że są świadomi potrzeby noszenia aparatów słuchowych, to są do tego negatywnie nastawieni. A jak wiemy, nastawienie jest bardzo ważne w odniesieniu do wielu aspektów naszego życia. Jeśli potraktujemy aparaty słuchowe jako naszą pomoc, wsparcie i  rozwiązanie wielu problemów, to będziemy ich używać z przyjemnością i odczujemy znaczną różnicę. Jeśli już na samym początku będziemy nastawieni negatywnie i potraktujmy aparaty jako przykry obowiązek, to nie damy sobie szansy na oduczcie satysfakcji i rzeczywistą poprawę.

Ważne jest to, aby polubić aparaty – udać się w dobrze znane miejsca i odkryj je na nowo, może to być ulubiona restauracja, pobliski park czy supermarket. Należy zwracać uwagę na dźwięki, które wcześniej były niedostępne – piękny śpiew ptaków, ciche „przepraszam” w alejce sklepu, głosy docierające z kuchni restauracji. Warto zadzwonić do kogoś bliskiego i porozmawiać mając założone aparaty. Oprócz tego, że uda się zwrócić uwagę na zapomniane dźwięki, to dodatkowo można sprawdzić jakich ewentualnych zmian w ustawieniach Państwo potrzebują. Obserwowanie otaczającego nas środowiska jest najlepszą informacją zwrotną czy ustawienia w aparatach są dla nas dobre czy jednak jeszcze potrzebujemy korekty – przyniesie to jeszcze większy komfort i satysfakcję.

Po kilku dniach adaptacji w zaciszu domowym czas wyjść do bardziej wymagających akustycznie miejsc i głośniejszego otoczenia. Korzystając z aparatów słuchowych warto pamiętać o kilku rzeczach, które pomogą nam lepiej słyszeć i rozumieć mowę. Będąc np. w restauracji najlepiej usiąść tak, aby hałas znajdował się przede wszystkim za Państwa plecami – można poprosić obsługę o stolik w rogu tyłem do sali lub w cichym miejscu. Pamiętaj, że poproszenie o powtórzenie wypowiedzi, nie jest powodem do wstydu. Niektórzy mówią dość szybko lub bardzo cicho, ale kiedy poprosimy o powtórzenie troszkę wolniej lub głośniej, z reguły rozmówca bez problemu powtórzy co chciał przekazać – znacznie ułatwi to komunikację z innymi.

Kilka rad dotyczących dbania o aparaty słuchowe

Aparaty są urządzeniami, które narażone są na działanie wielu niesprzyjających czynników, takich jak pot, woskowina czy produkty do pielęgnacji i stylizacji włosów. Przestrzegając kilku prostych zasad zapewni Państwu utrzymanie aparatów w bardzo dobrym stanie przez długi czas:

  • Zawsze kiedy aparaty słuchowe nie są używane trzeba otworzyć komorę baterii, co zapobiegnie zużywaniu się baterii. W przypadku ładowalnych aparatów słuchowych należy umieścić je w ładowarce podłączonej do prądu lub wyłączyć je odpowiednim przyciskiem
  • Przynajmniej raz dziennie trzeba zadbać o czystość aparatów oraz wkładki usznej. Wystarczy przetrzeć aparat suchą ściereczką i wyczyścić specjalną szczoteczką. Wkładkę można przetrzeć wilgotną chusteczką lub umyć za pomocą specjalnej tabletki czyszczącej – pamiętaj, aby odłączyć wkładkę od aparatu przed czyszczeniem za pomocą tabletki
  • Aparaty słuchowe zawsze zdejmujemy przed kąpielą, wejściem do basenu/sauny oraz przed użyciem lakieru do włosów
  • Pamiętaj o regularnych wizytach u swojego protetyka słuchu, zgodnie z jego zaleceniami. W gabinecie protetycznym jest możliwość dokładniejszego wyczyszczenia aparatów, wymiany zużytych części, a także sprawdzenia poprawności jego działania

Minęły 3 tygodnie od zakupu aparatów…

Czas na pierwszą wizytę kontrolną. Baczne obserwowanie otoczenia i słuchanie zapomnianych dźwięków pomoże Państwu w przekazaniu wszystkich spostrzeżeń swojemu protetykowi słuchu – w razie potrzeby dokonana będzie regulacja ustawień. To świetny moment, aby zadać wszelkie nurtujące pytania lub zgłosić problemy. Przed wizytą warto zapisać wszelkie uwagi oraz wrażenia z pierwszych tygodni użytkowania aparatu słuchowego, a także zapytać bliskich czy zauważają w jakich sytuacjach jest największa poprawa, a w jakich jeszcze pojawią się niedociągnięcia. Często osoby przebywające z nami na co dzień mogą zauważyć coś, co nam samym umyka. Mogą zwrócić uwagę na coś, czego pacjent sam nie dostrzegł. Jeśli mają Państwo ochotę, można przyjść na wizytę kontrolną z bliską osobą, często jest to pomocne zarówno dla protetyka słuchu jak i dla pacjenta.

Kolejne wizyty kontrolne zalecane są zazwyczaj co około 3-4 miesiące. Jednak jeśli wcześniej będzie potrzebna taka wizyta, to oczywiście można się na takie spotkanie umówić i rozwiązać zaistniały problem.

Teraz pozostaje tylko cieszyć się nowymi możliwościami, nadal obserwować otaczające nas środowisko, powrócić do dawnych zainteresowań, spotkam z przyjaciółmi i rodziną oraz do aktywnego trybu życia. Aparaty słuchowe zapobiegną wycofaniu się z życia społecznego i pozwolą na ponowne odczuwanie przyjemności z codziennych aktywności oraz powrotu do zapomnianych dźwięków.

Jeśli są Państwo początkującymi użytkownikami aparatów słuchowych i nadal mają Państwo jakiekolwiek pytania lub wątpliwości zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub osobistego w naszych gabinetach. Odpowiemy na nurtujące pytania oraz dołożymy wszelkich starań, aby proces adaptacji do aparatów słuchowych przebiegał przyjemnie i efektywnie.