Jak działa ucho?

Żyjemy w świecie pełnym dźwięków. Dźwięki z otoczenia zbierane są przez ucho zewnętrzne składające się z małżowiny usznej i kanału słuchowego. Następnie docierają do błony bębenkowej wprawiając ją w drgania. Drganie błony bębenkowej wprawia w ruch łańcuch kosteczek słuchowych i są dalej przenoszone do wejścia do ucha wewnętrznego.

Drgania komórek rzęsatych w uchu wewnętrznym powodują powstawanie impulsów elektrycznych, które są wysyłane do nerwu słuchowego, a następnie do mózgu. Dopiero tam powstaje wrażenie słuchowe.

Utrata słuchu

Zdolność do słyszenia w większości przypadków słabnie systematycznie przez dłuższy czas. Jeżeli mechanizm słyszenia słabnie to bodźce nie docierają do mózgu w takim stopniu w jakim powinny. Wówczas zauważamy problemy ze zrozumieniem mowy i gorzej rozróżniamy sygnały dźwiękowe. Lata badań i testów pokazały że im wcześniej zaczynamy pobudzać do działania słuch za pomocą aparatów słuchowych tym mniej będą odczuwalne następstwa gorszej pracy ucha. Z decyzją o używaniu aparatu słuchowego nie należy zwlekać.