Aparat słuchowy to nowoczesne urządzenie, które znacząco poprawia jakość słyszenia poprzez wzmacnianie głośności dźwięków dochodzących z otoczenia. Niestety w okresie zimowym jest on narażony na szkodliwe oddziaływanie niskiej temperatury, wilgoci i innych niekorzystnych czynników atmosferycznych. Aby skutecznie zapobiec jego trwałemu uszkodzeniu, warto pamiętać o przestrzeganiu kilku istotnych zasad. Dotyczą one przede wszystkim starszych modeli.
Uważaj na baterię
Mróz ogranicza efektywność działania każdego standardowego aparatu słuchowego, w tym zwłaszcza jego baterii. Z tego względu zalecanym działaniem jest noszenie czapki niwelującej dopływ zimnego powietrza, a także przechowywanie aparatów w kieszeni spodni lub torebce (gdy sprzęt pozostaje nieużywany). Oczywiście dobrze mieć zawsze przy sobie zapasowe baterie, które w razie wyczerpania dotychczasowych można szybko zastosować. Inny ważny środek ostrożności to delikatne zdejmowanie wszelkiego rodzaju odzieży zimowej (kurtek, szalików, czapek), mające na celu zarówno uchronienie wrażliwego urządzenia przed zniszczeniem mechanicznym, jak i wyeliminowanie ryzyka jego zagubienia.
Suszenie i inne czynności, o których warto pamiętać
Bezpośrednio po powrocie do domu rozsądnym rozwiązaniem jest otwarcie komory baterii i odczekanie do momentu wyparowania całej nagromadzonej wilgoci. Dla pewności można dodatkowo przetrzeć obudowę aparatu wacikiem kosmetycznym. Oto pozostałe niezbędne czynności:
- zdalne zmienianie ustawień aparatu (za pomocą pilota lub aplikacji zainstalowanej na smartfonie),
- regularne czyszczenie elementów elektronicznych z wykorzystaniem dedykowanego preparatu,
- używanie kapsuł osuszających w celu pozbycia się nadmiaru wilgoci z aparatów,
- konsultacja z protetykiem słuchu, jeśli zauważysz niepokojące zmiany w trakcie użytkowania aparatu.
Podsumowując, zima to okres wyjątkowo niesprzyjający noszeniu aparatu słuchowego. Starsze modele, zwłaszcza te na baterię, mogą wymagać dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych. Nowsze powstają z coraz lepszych materiałów, są bardziej odporne na działanie wilgoci i skutki niższych temperatur.