W naszym kraju około 15 milionów ludzi niedosłyszy albo ma inne problemy ze słuchem. Często wiąże się to z koniecznością używania aparatu słuchowego. To nowoczesne urządzenie poprawiające słyszenie, zrozumienie mowy a co za tym idzie-lepsze komunikowanie się z bliskimi.

Pamiętaj o tym, kiedy nosisz aparat słuchowy

Początki z aparatem słuchowym mogą być trudne. Dzieje się ta dlatego, że mózg nie jest przyzwyczajony do tak intensywnych dźwięków oraz wszelkich szumów, które zazwyczaj są niezauważalne gdy mamy nawet niewielki ubytek słuchu. Żeby skrócić ten czas, w którym odczuwany jest dyskomfort należy nosić aparat słuchowy najczęściej jak to jest możliwe –  wówczas mózg szybciej przywyknie do nowych odgłosów. Na początku noszenia aparatu słuchowego lepiej unikać tłocznych i hałaśliwych miejsc, żeby na narażać się na zbyt duży zgiełk. Zamykanie okien również pozwoli uchronić się przed zbyt dużą dawką decybeli pochodzących z ruchu ulicznego. Przeważnie osoby niedosłyszące mówią głośniej. Jest to naturalne, ponieważ słyszą swój głos ciszej. Po założeniu aparatu słuchowego możemy znów kontrolować poziom swojego głosu.

Pielęgnacja oraz czyszczenie aparatu słuchowego

Jako, że aparat słuchy jest urządzeniem, którego używa się każdego dnia, należy dbać o jego czystość oraz zachowanie odpowiedniej higieny. Do pielęgnacji i czyszczenia aparatów słuchowych stosujemy specjalnych preparatów odkażających. Aparat słuchowy podczas codziennego użytkowania powinien być także chroniony przed wilgocią, na przykład podczas deszczu albo w trakcie kąpieli. Nocą powinien znajdować się w specjalnie do tego przeznaczonym pudełku, które usuwa wilgoć (pozwala to zapobiec powstawaniu pleśni i grzybów). Przegrzewanie oraz wysoka temperatura jest również niewskazana podczas noszenia aparatu słuchowego. Nie można zapomnieć o wymianie baterii.