XXI wiek niesie za sobą dynamiczne zmiany technologiczne. Naukowcy nieustannie pracują nad coraz lepszymi rozwiązaniami w różnych dziedzinach. Tak też się dzieje w przypadku aparatów słuchowych. W ostatnich latach jakość dźwięku słyszanego przez osoby korzystające z aparatów słuchowych jest coraz lepsza. Również poziom dopasowania i dostosowania urządzenia do preferencji danego pacjenta wzrasta, przez co najnowszych aparatów słuchowych można nawet… nie zauważyć. Wewnątrzkanałowe aparaty słuchowe są idealnym rozwiązaniem dla wielu pacjentów.
40% Polaków ma problemy ze słuchem
Kampania społeczna Narodowy Test Słuchu miała na celu sprawdzenie, jaki odsetek Polaków ma problemy ze słuchem. Okazuje się, że ok. 40% naszego społeczeństwa boryka się z mniejszym lub większym niedosłuchem. Co gorsze, większość osób nie szuka pomocy. Być może boją się samej wizyty lekarskiej albo jej wyników. Trudno jest zmierzyć się z diagnozą, jaką jest niedosłuch.
Niektórzy ludzie nie wykonują nawet potrzebnych badań. Wiedzą doskonale, że nie słyszą tak dobrze jak kiedyś, ale strach przed lekarzem jest zbyt duży. Wielu nie decyduje się na aparat słuchowy, który mógłby poprawić komfort życia. Nie chcą być traktowani jak osoby z niepełnosprawnością. Panujące w Polsce stereotypy na temat osób niesłyszących i niedosłyszących są jednym z czynników ograniczających podjęcie decyzji o protezowaniu słuchu.
Niewidoczny aparat słuchowy – zalety
Nowoczesne aparaty słuchowe posiadają coraz więcej udogodnień dla użytkowników, począwszy od bardzo zaawansowanej technologii i automatyki, a kończąc na wyborze rozmiaru i koloru aparatu. Wyróżniamy różnego rodzaju aparaty słuchowe, w tym także te praktycznie niewidoczne – wewnątrzkanałowe. Urządzenia te umieszcza się wewnątrz przewodu słuchowego zewnętrznego, dzięki czemu w ogóle ich nie widać.
Naturalne dźwięki z otoczenia
Z tego rodzaju aparatu słuchowego można korzystać w przypadku niedosłuchu na poziomach od lekkiego, aż do średnio-dużego. Zapewnia on niemal naturalny odbiór dźwięków. W przypadku różnych zakłóceń występujących podczas rozmowy (np. hałas ulicy, szum telewizora, muzyka w sklepie), usłyszenie wypowiedzi drugiej osoby jest o wiele łatwiejsze. Skupienie się na rozmowie nie wymaga aż tyle wysiłku.
Aparat słuchowy wewnątrzkanałowy zapewnia także dobre odbieranie dźwięków nawet w głośnym otoczeniu (np. na imprezie lub przy ruchliwej ulicy). Dzięki temu osoba z ubytkiem słuchu może słyszeć wyraźniej to, na czym najbardziej jej zależy, a komunikacja z innymi ludźmi staje się łatwiejsza.
Obsługa takiego aparatu jest bardzo łatwa. Przy konfiguracji urządzenia warto jednak zdać się na pomoc specjalisty, protetyka słuchu. Użytkownik może także wprowadzać niektóre konfiguracje samodzielnie, dzięki czemu dopasuje aparat do swoich potrzeb. Zaletą najnowszych i najbardziej zaawansowanych aparatów tego typu jest możliwość łączenia za pomocą Bluetooth. Dzięki temu użytkownik może odbierać rozmowy telefoniczne bezpośrednio do aparatu słuchowego.
Rozwiązanie dla aktywnych
Aparat słuchowy wewnątrzkanałowy sprawdzi się także dla osób, które są aktywne fizycznie. Dzięki odpowiedniemu dopasowaniu aparatu do anatomii ucha, nie muszą się obawiać, że aparat wypadnie im podczas uprawiania sportu. Podczas ćwiczeń mogą słuchać ulubionej muzyki, która będzie odtwarzana bezpośrednio przez aparat słuchowy – bez konieczności zakładania słuchawek (w przypadku urządzeń, które pozwalają łączyć się ze smartfonem przez Bluetooth).
Aparat słuchowy wewnątrzkanałowy – wady
Jak każde urządzenie, niewidoczny aparat słuchowy posiada także wady. Osoby starsze mogą mieć trudności w obsłudze tego typu aparatów ze względu na bardzo mały rozmiar, zarówno urządzenia, jak i baterii.
Aparat słuchowy wewnątrzkanałowy wymaga też częstszego czyszczenia oraz jest bardziej narażony na zawilgocenie oraz zanieczyszczenie przez woskowinę. Trzeba pamiętać o regularnym osuszaniu aparatów słuchowych za pomocą kapsuł osuszających lub osuszaczy elektrycznych.
Bardzo ważny jest także kształt i rozmiar przewodu słuchowego zewnętrznego, ponieważ w przypadku bardzo wąskiego przewodu nie będzie możliwości wykonania takiego urządzenia. W przypadku aparatów wewnątrzkanałowych cała elektronika musi zmieścić się w uchu, co wiąże się z tym, że przewód nie może być za wąski. Protetyk słuchu ocenia to w momencie wizyty pacjenta w gabinecie. W razie niepewności protetyk pobiera wycisk z ucha i wysyła do producenta z zapytaniem o możliwość wykonania tego typu aparatu.
Przeciwwskazaniem jest także nadmierne wydzielanie oraz zaleganie woskowiny, która powoduje znacznie częstsze zabrudzenia oraz usterki aparatów wewnątrzkanałowych.
Podsumowując, wewnątrzkanałowe aparaty słuchowe są bardzo dyskretne. Zapewniają też wysoką jakość dźwięku. Jeśli nie występują przeciwwskazania, takie ja za wąski przewód słuchowy czy też nadmierne wydzielanie się woskowiny, jest to świetne rozwiązanie dla wielu pacjentów. Chętnie decydują się na nie osoby młodsze, aktywne, z niedosłuchem lekkim i umiarkowanym.