O uszach musimy pamiętać szczególnie zimą. To jedna z bardzo wrażliwych części naszego ciała, dlatego zimny wiatr i mróz mogą być przyczyną nie tylko groźnych chorób, ale nawet odmrożenia. Należy koniecznie chronić je przed zimnem, ale pamiętać również o innych zasadach, które pozwolą ustrzec się chorób.

Osłoń uszy

Polskie zimy bywają kapryśne, ale niemal każdego roku przychodzi do nas siarczysty mróz, który przeplata się z przeszywającym wiatrem. Uszy, a szczególnie małżowina uszna są niebywale wrażliwą częścią ciała. Nieosłonięte są narażone na odmrożenia i bolesne podrażnienia. Co więcej, z powodu braku ich należytej osłony mogą pojawić się problemy ze słuchem. Pilnujmy nie tylko, by nasze dzieci nie wychodziły z mieszkania bez czapki. Sami bądźmy dla nich wzorem. Oczywiście w tej roli sprawdzą się również nauszniki. Ważne, by chronić małżowinę.

Porady dla pływaków

Osoby, które zimą uprawiają sporty wodne, po wyjściu z basenu powinny solidnie osuszyć uszy. Należy dokładnie wytrzeć uszy do miejsca, do którego dociera palec wskazujący. Podobnie należy postępować po skorzystaniu z sauny. Pozostała w przewodzie słuchowym woda w zetknięciu z mroźnym powietrzem może sprzyjać odmrożeniu uszu.

Należyta higiena

W okresie grzewczym wysoka temperatura powietrza w mieszkaniu może prowadzić do przegrzania organizmu. Jeśli nie zadbamy o odpowiednie nawodnienie, gruczoły apokrynowe przewodu słuchowego będą wydzielały mniejszą  ilość wydzieliny. Może to skutkować zagęszczeniem woskowiny, jej zaleganiem i tworzeniem czopów woskowinowych. Na co dzień należy pamiętać o systematycznej higienie uszu. Do czyszczenia uszu zimą należy wybierać właściwe preparaty w sprayu, które rozpuszczają woskowinę.

Nie bagatelizuj problemów

Zima może zwiększyć podatność na stany zapalne uszu. Kiedy ból jest długotrwały lub dochodzi do pogorszenia się słuchu, koniecznie udaj się do laryngologa. Badanie słuchu pomoże zdiagnozować przyczynę bólu i podjąć odpowiednie metody leczenia.