Jedno dziecko na 1000 rodzi się z głębokim niedosłuchem. Niedosłuch oznacza upośledzenie słuchu, polegające na błędnym przewodzeniu dźwięków. To upośledzenie może wystąpić na różnych odcinkach drogi słuchowej. Niedosłuch u dziecka może mieć wiele przyczyn. W Polsce każdy noworodek poddany jest badaniu słuchu – jest to badanie otoemisji akustycznych. Są to badania przesiewowe, dzięki którym bardzo wcześnie można wykryć wady słuchu. Niepokój rodziców powinny budzić zachowania takie jak: brak reakcji na dźwięki otoczenia czy brak reakcji na głos ludzki. Do konsultacji ze specjalistą powinny skłonić również: brak gaworzenia w wieku 6 miesięcy oraz brak wymawiania pierwszych słów w wieku około 1. roku. Często jednak u starszych dzieci możemy zaobserwować problemy ze słuchem. W przypadku większych dzieci sygnałem alarmowym jest zbyt głośne mówienie oraz głośne słuchanie muzyki i telewizji.
Co może być przyczyną utraty słuchu ?
Infekcje i powikłania po chorobach
Częstym powodem niedosłuchu u dzieci są infekcje, a w szczególności choroby górnych dróg oddechowych. Lekceważenie nawracających infekcji może spowodować duże ubytki słuchu. Nie zmienia to faktu, że jednorazowa infekcja ucha środkowego również może prowadzić do niedosłuchu, szczególnie jeżeli mieliśmy do czynienia z ostrym zapaleniem ucha środkowego. Wskazana jest kontrola stanu zdrowia po każdej chorobie, aby mieć pewność, że leczenie przyniosło efekt. Niedosłuch może być skutkiem powikłań po takich chorobach, jak świnka, grypa, różyczka czy zapalenie opon mózgowych.
Przerośnięty migdał
Inną przyczyną niedosłuchu u dzieci może być przerośnięty trzeci migdał. Jego rozmiar jest przyczyną zwężenia dróg oddechowym. Przerośnięte migdały mogą powodować przytykanie ujść trąbek słuchowych przez co w uchu środkowym gromadzi się płyn. Taka nieprawidłowość często powoduje problemy ze słuchem. W takiej sytuacji jest konieczne usunięcie migdałków.
Niedosłuch mogą powodować także wszelkie alergie oraz nadmierny hałas. W zależności od stopnia uszkodzenia słuchu, może wystąpić niedosłuch lekki, umiarkowany lub znaczny.