Obcowanie z naturą ma niebagatelny wpływ na cały ludzki organizm. Poprawia siły witalne, przywraca energię do działania, a także zwiększa odporność. Jeżeli czujesz nieustanne zmęczenie, Twoje zdrowie zaczyna szwankować, kontakt z naturą może okazać się bardzo pomocny.
Kontakt z naturą zmniejsza stres
Uciekając od zgiełku miejskiego, możesz się wyciszyć, skupić na własnych przeżyciach oraz pomyśleć o rozwiązaniu problemów ze sfery prywatnej i zawodowej. Jeśli na co dzień mieszkasz w mieście, nieustannie otaczają Cię hałasy, które zwiększają stres, działają pobudzająco. Skupiając się jedynie na odgłosach przyrody, można naprawdę odpocząć. Wyciszysz umysł, pozbędziesz się natłoku informacji oraz zaczniesz myśleć głównie o sobie, co okaże się bardzo ważne w znalezieniu życiowego balansu.
Leczniczy wpływ natury
Przebywanie na łonie natury ma korzystny wpływ na zdrowie. Jest wiele badań naukowych, które potwierdzają korzyści z czerpania sił z kontaktu z przyrodą. Natura ma niebagatelny wpływ na wiele aspektów naszego zdrowia. Ogranicza ryzyko przedwczesnej śmierci. U osób chętnie korzystających z uroków natury rzadziej występuje cukrzyca typu II, choroby układu krążenia czy przedwczesny poród. Znikają także problemy ze snem, jest on intensywny oraz znacznie wydłużony.
Z powodu stresu i zaburzeń lękowych, a w konsekwencji także depresji wiele milionów ludzi na całym świecie ma problemy ze zdrowiem. Bezpośredni kontakt z naturą w tej sytuacji może wspomóc terapię farmakologiczną oraz systematyczną psychoterapię. Wolniejsze tempo życia i odpoczynek na łonie natury to skuteczny sposób na redukcję zaburzeń lękowych oraz stanów depresyjnych.
Naturalne endorfiny
Natura działa kojąco, wyciszająco, a ponadto leczy. Wystarczy poświęcić na kontakt z nią minimum 30 minut tygodniowo, aby zobaczyć realny wpływ na organizm. Spędzając czas na łonie natury, poczujesz radość i szczęście. Wystarczy pozytywne nastawienie do otaczającego świata, aby zmienić coś w swoim życiu.
Żeby kontakt z przyrodą był pełny, powinien następować wszystkimi zmysłami. Warto często zamykać oczy, by intensyfikować doznania odbierane przez węch, dotyk czy słuch.
Osoby borykające się z problemem niedosłuchu nie muszą rezygnować z pełnego kontaktu z przyrodą. Pomocne będą nowoczesne aparaty słuchowe. Z każdym rokiem są one udoskonalane, by odbierane dźwięki były jak najbardziej naturalne. Mają też wiele zaawansowanych funkcji – dzięki nim podczas rozmowy w otoczeniu przyrody aparat koncentruje się głównie na przekazywaniu komunikatów rozmówcy, maskując dźwięki tła, by komunikacja była jak najbardziej efektywna.
Przeciwdziałanie depresji
Na naszym blogu pisaliśmy już o tym, że nieleczony niedosłuch przyczynia się do zaniżenia własnej samooceny, powoduje izolację i może prowadzić do depresji. Osoby, które nie protezują słuchu, z czasem ograniczają kontakty z innymi, nie chcą wychodzić z domu, tym samym ograniczając kontakt z przyrodą. Z badań przeprowadzanych w różnych ośrodkach wynika, że wystarczy codzienny kontakt z miejską zielenią, spacer po osiedlu, by zauważyć pozytywny wpływ na nasz dobrostan psychiczny. Co ciekawe, poprzez obserwowanie natury zaczynamy też inaczej postrzegać nas samych – doceniamy nasze ciało, stajemy się dla siebie bardziej wyrozumiali, postrzegamy samych siebie jako część większego ekosystemu, który wymaga troski i opieki. Jeśli więc problemy z niedosłuchem sprawiają, że ograniczasz kontakty z innymi i unikasz wychodzenia z domu, koniecznie umów się na wizytę w gabinecie protetyki słuchu.
Podsumowanie
Przyroda wycisza organizm, zmniejsza stres i ogranicza ryzyko występowania chorób układu krążenia. Regularnie wyjeżdżając poza miasto lub przynajmniej korzystając z miejskich parków, można korzystać z jej dobrodziejstw. Również osoby cierpiące z powodu niedosłuchu dzięki aparatom słuchowym będą mogły znów usłyszeć śpiew ptaków czy szelest liści, w pełni korzystając z leczniczych właściwości natury.