Aparat słuchowy to duża pomoc dla osób ze znacznym niedosłuchem niezależnie od przyczyny, która go wywołała. Urządzenia te ewoluują od przeszło dwustu lat, a jedną z pierwszych osób używających urządzenia wspomagającego słyszenie był sam Ludwig van Beethoven. Prawdziwy rozwój technologii aparatów słuchowych przypada jednak na schyłek XX i początek XXI wieku.
Aparat słuchowy
Zakup aparatu słuchowego to poważna inwestycja. Warto wcześniej odwiedzić gabinet protetyka słuchu i przetestować kilka urządzeń, aby wybrać takie, które najbardziej będzie nam odpowiadało. Poszczególne modele różnią się nie tylko zastosowaną technologią, ale też dodatkowymi funkcjami i designem. Pomoc przy doborze aparatu będzie więc bardzo potrzebna.
Co skraca czas pracy aparatu słuchowego?
Aparat słuchowy to urządzenie bardzo zaawansowane technologicznie. Ma ono w sobie mikroskopijnej wielkości elementy połączone ze sobą mikroprzewodami. Obudowa urządzenia wykonywana jest z cienkiego, lekkiego plastiku, który przy niewłaściwym traktowaniu może ulec uszkodzeniu. Należy uważać, aby aparat słuchowy przechowywany był w odpowiednich warunkach (np. temperatura, wilgotność) i nie był narażony na uszkodzenia mechaniczne (np. upadek z dużej wysokości). Może to spowodować uszkodzenia elementów układu scalonego, co zaowocuje koniecznością wykonania drogiej naprawy lub wymiany jakiegoś podzespołu.
Wilgoć
Urządzenie trzeba od czasu do czasu wyczyścić z woskowiny usznej. Pamiętajmy też, że urządzenie ma nieustanny kontakt ze skórą. Wydzielający się pot w połączeniu z kurzem może mieć negatywny wpływ na wytrzymałość urządzenia. Z tego względu aparaty zauszne są często dłużej żywotne niż te wewnątrzuszne. Warto też zaopatrzyć się w specjalny osuszacz, który pochłonie nadmiar wilgoci gromadzący się w szczelinach i wewnątrz aparatu słuchowego.
Sterowanie smartfonem
Dłuższa żywotność, zwłaszcza baterii, podyktowana może być adaptacją właściwości urządzenia do potrzeb użytkownika. Można tego dokonać poprzez kalibrację urządzenia (jeśli posiada taką możliwość) u specjalisty lub dostosować jego czułość poprzez aplikację i połączenie bluetooth. Należy przy tym pamiętać, że wszelkie połączenia bezprzewodowe zużywają więcej energii niż standardowy tryb pracy.
Bieżąca opieka i serwisowanie
Jeśli chcesz, by Twój aparat słuchowy działał dłużej bez zarzutu, zaplanuj rutynowe wizyty w gabinecie protetyki słuchu. Specjalista może wymienić części, tj. wkładka uszna. Każdego dnia dbaj o swój aparat słuchowy zgodnie ze wskazówkami, jakie uzyskasz w trakcie konsultacji, a Twoje urządzenie będzie sprawne przez wiele lat.