W dzisiejszych czasach człowiek narażony jest na działanie wielu bodźców z każdej strony. Ciężko skupić uwagę a natłok informacji atakuje nas bez przerwy. Dotyczy to również wszelkiego rodzaju wrażeń słuchowych. Głośna muzyka, odgłosy miasta czy hałas w miejscu pracy – to wszystko ma wpływ na nasze zdrowie. Już dziś wiele osób stosuje aparaty słuchowe i wszystko wskazuje na to, że ta tendencja będzie rosnąć. Działanie hałasu to jednak zjawisko znacznie bardziej złożone, powodujące nie tylko zwiększenie ryzyka uszkodzeń słuchu.

Hałas i jego konsekwencje

Stopień natężenia dźwięku wyraża się w decybelach (dB). I tak na przykład rozmowa dwojga ludzi charakteryzuje się natężeniem 40-50dB, a startujący samolot to już ponad 140dB (taki dźwięk może powodować odczuwalny ból). Najczęściej jednak hałasy występujące w środowisku notują wartości między 70 a 90dB. Należą do nich na przykład szum ruchliwej ulicy czy odgłosy w fabryce. Jeśli jesteśmy na nie narażeni, warto przeprowadzić badanie słuchu i podjąć działania naprawcze. Na co szczególnie ma wpływ ustawiczny hałas o tych wartościach?

  • Choroby krążenia  badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Mogunckiego pokazują, że hałas może powodować problemy z rytmem pracy serca, a to może doprowadzić do powstawania zakrzepów krwi, niewydolności serca czy udaru.
  • Problemy z koncentracją  praca w hałasie jest znacznie mniej produktywna. Nasz mózg musi poświęcić część energii na odfiltrowanie niechcianych dźwięków, żeby pomóc nam się skoncentrować. Zmniejsza się przez to zdolność do rozwiązywania problemów.
  • Jakość snu – sen zajmuje mniej więcej 1/3 naszego życia. Tylko jakościowy wypoczynek umożliwia naturalną regenerację organizmu. Hałas przed snem lub w jego trakcie angażuje umysł. Trudno nam zasnąć, a sama jakość snu ulega obniżeniu. Brak wypoczynku przekłada się natomiast nie tylko na nasze samopoczucie, ale osłabia również nasz układ odpornościowy.
  • Zdrowie psychiczne – coraz częściej badacze poszukują związku między nadmierną ekspozycją na hałas a zdrowiem psychicznym. Wg badaczy ustawiczny hałas zwiększa ryzyko wystąpienia depresji czy zaburzeń lękowych.
  • Uszkodzenie słuchu – to najbardziej oczywista konsekwencja hałasu. Poprzez długotrwałą ekspozycję na dźwięki o dużym natężeniu, możemy trwale utracić słuch z powodu uszkodzenia delikatnych komórek rzęsatych.

Pomyśl o swoim zdrowiu

Wszystkim powyższym konsekwencjom można oczywiście zapobiec lub znacznie obniżyć ryzyko ich wystąpienia. Odpowiednia higiena życia obejmująca stosowanie zatyczek, słuchawek wygłuszających, relaksację, regularne badania słuchu czy unikanie miejsc hałaśliwych – to recepta na to, by zachować zdrowie dłużej.