U osób starszych zdrowie powoli zaczyna szwankować. Często konieczne są wizyty u różnych specjalistów i przeprowadzanie najróżniejszych badań. Wśród licznych dolegliwości, na które najczęściej skarżą się seniorzy, często dochodzi do problemów ze słuchem.
Z biegiem lat słyszymy coraz gorzej
Seniorzy mogą borykać się z różną formą problemów dotyczących słuchu. Wraz z wiekiem słyszymy coraz słabiej w związku ze starzeniem się komórek, które są odpowiedzialne za odbiór dźwięków. Słabsze słyszenie może dotyczyć wszystkich dźwięków płynących z otoczenia lub tylko tych o określonej częstotliwości (niskich lub wysokich), przez co docierające do nas dźwięki stają się uboższe. Niekiedy pojawiają się również szumy uszne. Nieleczone problemy ze słuchem z czasem mogą doprowadzić do bardzo poważnych dolegliwości i kłopotów z rozumieniem mowy. Dodatkowymi czynnikami pogłębiającymi problemy z poprawnym słyszeniem może być długie przebywanie w hałasie i różne choroby np. cukrzyca, nadciśnienie czy otyłość.
Kiedy należy udać się na badania słuchu?
Badania słuchu mogą pomóc w ustaleniu przyczyn problemów ze słuchem, dzięki czemu jest możliwe podjęcie odpowiedniego leczenia. Pierwszym impulsem do przeprowadzenie badania jest poczucie coraz gorszego słyszenia i rozumienia dźwięków z otoczenia. Ponadto każda osoba po osiągnięciu 50. roku życia powinna przynajmniej raz do roku wykonać kontrolne badanie słuchu. Jest ono nieinwazyjne i całkowicie bezbolesne, trwa niespełna 15 minut, a w wielu gabinetach protetyki słuchu można odbyć je bezpłatnie.
Badanie słuchu jest bardzo ważne, ponieważ w przypadku jakichkolwiek problemów kluczowa jest szybka diagnoza i odpowiednia interwencja. Z kolei nieleczone problemy słuchowe mogą prowadzić nawet do całkowitej utraty słuchu.
Niestety często osoby starsze wstydzą się swoich problemów, wolą unikać rozmów telefonicznych i spotkań ze znajomymi, ponieważ wstydzą się przyznać do gorszego słyszenia. Zamiast stosować uniki warto udać się na badania. Jeżeli dolegliwości są poważne i wpływają one na pogorszenie komfortu życia, specjalista może zalecić użycie aparatu słuchowego. Często jest to trudna decyzja dla osób starszych. Trudno im jest się oswoić z nową sytuacją i do niej przyzwyczaić. Seniorzy obawiają się też, że nie będą potrafili obsługiwać urządzenia, a jego noszenie będzie wiązać się z dyskomfortem.
Warto pozbyć się tych obaw, najlepiej odwiedzając gabinet protetyki słuchu. Specjalista będzie w stanie doradzić i pomoże dobrać odpowiedni aparat – taki, który poprawi jakość słyszenia, a przy tym będzie wygodny w codziennym użytkowaniu.