Osoby po 60. roku życia zazwyczaj bardzo ciężko przechodzą zachorowanie na COVID-19. Nie oznacza to jednak, że pandemia nie przyczynia się do pogorszenia ich stanu zdrowia na inne sposoby. Seniorzy cierpiący na niedosłuch i zmuszeni do wielomiesięcznej izolacji mogą doświadczać stanów depresyjnych.

Wpływ pandemii COVID-19 na zdrowie psychiczne Polaków

Wszyscy odczuwają skutki ograniczeń wprowadzonych z powodu pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Na całym świecie zachorowało już ponad 5,5 miliona osób. Obecnie liczba chorych w Polsce wynosi trochę ponad 20 tys. Pandemia wiąże się nie tylko z oczywistym zagrożeniem wynikającym z zakażenia dróg oddechowych. Negatywnie wpływa na zdrowie psychiczne wszystkich Polaków. Strach przed zarażeniem, pogarszająca się sytuacja na rynku pracy czy też przedłużająca się izolacja – wszystko to przekłada się na wzrost odnotowanych stanów depresyjnych, zaburzeń lękowych oraz problemów ze snem. Na tego typu reakcje w szczególny sposób narażone są osoby, które cierpią na niedosłuch. Problemy z komunikowaniem się na co dzień same w sobie są często powodem obniżonego nastroju. Teraz przyczynia się do tego jeszcze długotrwała izolacja.

Czy niedosłuch jest powiązany z występowaniem depresji?

Naukowcy z Columbia University Irving Medical Center badali ponad 5 tys. osób w wieku powyżej 50 lat. W tym celu wykonali liczne testy służące do wykrycia depresji oraz badania audiometryczne. Ich zadaniem było z kolei ocenienie w sposób obiektywny jakość słuchu badanych seniorów. Po dokładnej analizie zebranych danych naukowcy odkryli, że występowanie wad słuchu u osób starszych znacząco zwiększa ryzyko występowania objawów depresji. Im gorszy słuch, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia tej choroby. Jeśli wśród Twoich najbliższych lub w sąsiedztwie są osoby, które borykają się z niedosłuchem, pomyśl o podtrzymaniu z nimi kontaktu. Nowoczesne aparaty słuchowe pozwalają na rozmowę przez telefon. Warto często łączyć się również za pomocą komunikatorów internetowych, które pozwalają na połączenie video.

Pomimo trwającej izolacji wciąż możliwe jest nawiązanie kontaktu z bliskimi. Dostępne narzędzia technologiczne pozwalają na bezpłatne rozmowy. W tym trudnym czasie pokażmy naszym seniorom, że o nich pamiętamy. Nie pozwólmy, by samotność przyczyniła się do pogorszenia ich kondycji psychicznej.