Słuch to jeden z naszych zmysłów, który pogarsza się wraz z wiekiem. Zaczyna „starzeć się” najczęściej między trzydziestym a czterdziestym rokiem życia. Osoby dojrzałe nie rejestrują pewnych dźwięków, które są słyszalne dla nastolatków. Niedosłuch występuje również u dzieci i osób młodych. Ubytek słuchu pojawia się w niejednakowym stopniu, czasem bywa niezauważalny, ale może być również znaczny i bardzo uciążliwy. Zależy to od czynników, jakie na nas oddziałują – miejsca o dużym natężeniu hałasu np. koncerty, głośne oglądanie telewizora oraz noszenie słuchawek.
Pierwsze objawy niedosłuchu
Początkowa faza utraty słuchu to gorzej słyszalne tony o wyższej częstotliwości, na dalszym etapie pojawiają się problemy z rejestrowaniem cichszych dźwięków i rozumieniem mowy. Pierwsze objawy zawsze zauważa otoczenie czyli rodzina i znajomi. Mówimy coraz głośniej, słuchamy telewizji coraz głośniej. W efekcie postępującej choroby narastają szumy w uszach, zawroty głowy oraz dezorientacja. Wszystkie te przypadłości prowadzą do tego, że przestaje się rozumieć wypowiedzi innych zwłaszcza w hałasie oraz w telewizji. Osoba cierpiąca na ubytek słuchu zaczyna powoli wycofywać się z życia towarzyskiego. W przypadku najmłodszych problem ze słuchem jest ciężko rozpoznawalny, dlatego też jego objawy są często bagatelizowane przez opiekunów. Przy tej przypadłości warto zwrócić uwagę – czy dziecko słucha tego, co się do niego mówi, kieruje wzrok w stronę rozmówcy, czy nie jest rozdrażnione bądź zdenerwowane.
Jak leczyć, i gdzie zwrócić się w początkowym stadium niedosłuchu u dzieci i osób dorosłych
Dorośli po zaobserwowaniu szumu w uszach czy pogarszającego się zrozumienia mowy również powinni zgłosić się na badanie słuchu oraz odwiedzić gabinet protetyczny w celu omówienia dalszych badań i znalezieniu rozwiązania, które pozwoli prowadzić normalny tryb życia. Pierwsza wizyta polega na wywiadzie, gdzie omówione są aspekty dotyczące problemów z niedosłuchem. Kolejny krok to badanie i decyzja dotycząca aparatu słuchowego. U dzieci leczenie polega na badaniu słuchu w gabinecie protetycznym, gdzie sprawdzane są pod kątem zaawansowania ubytku. Terapia opierać się może na zajęciach logopedycznych, czytaniu z ruchu warg, jak i założeniu aparatu słuchowego, dzięki któremu dziecko staje się spokojne i wyciszone. Kuracja pomaga maluchom, ale także uczy najbliższych, jak wspierać i komunikować się z osobą z niedosłuchem.