Amerykańska firma Earlens Hearing System opracowała przełomowe rozwiązanie w dziedzinie aparatów słuchowych – skonstruowała aparat słuchowy wykorzystujący wiązkę promieniowania podczerwonego. Jest to innowacyjne rozwiązanie w dziedzinie aparatów słuchowych.
Earlens - innowacyjny aparat słuchowy

Aparat taki działa następująco – dźwięki zewnętrzne przetwarzane są za pomocą mikrofonów i następnie specjalnie filtrowane (m.in wzmocnienie i kompresja dźwięków) procesorami sygnałowymi, podobnie jak to się dzieje we współczesnych aparatach słuchowych. Niezwykle innowacyjny jest  jednak dalszy etap: przetworzony dźwięk zamieniany jest na zmodulowaną wiązkę optyczną, która emitowana z laserowej diody pada na malutki fotodetektor zintegrowany z przetwornikiem, leżącym bezpośrednio na błonie bębenkowej.

Fotodetektor zamienia sygnał optyczny na elektryczny i zasila umieszczony  na błonie bębenkowej ucha przetwornik – układ taki nazwany jest przez producenta soczewką przez analogię do soczewek kontaktowych będących w bezpośrednim kontakcie z okiem.

Zasadę działania ilustruję poniższy film:

Tego typu aparat słuchowy ma unikalne cechy:

  • Nie sprzęga się tak łatwo jak klasyczne aparaty słuchowe i nie wymaga tak szczelnej wkładki słuchowej
  • Posiada bardzo duże wzmocnienie w stosunkowo szerokim paśmie przenoszenia sygnału akustycznego: 125 Hz – 10 kHz.
  • Umożliwia naturalne słyszenie niskich tonów dzięki bardziej otwartemu kanałowi słuchowemu niż w klasycznych rozwiązaniach.

Pasmo przenoszenia i wzmocnienie aparaty typu Eralens Porównanie pasma przenoszenia i wzmocnienie aparatu typu Earlens z rozwiązaniami klasycznymi.

Pasmo szłyszenia w Earlens

Porównanie osiągalnego pasma słyszenia w Erlens w stosunku do klasycznych rozwiązań.

Pewnym minusem jest potrzeba wykonania indywidualnej „soczewki” na miarę błony bębenkowej a następnie założenia jej  przez wykwalifikowany zespół:  laryngolog, protetyk słuchu.  Według firmy Earlens nie jest to czasochłonne i wymaga dwóch spotkań bez potrzeby znieczulania. Nie mniej jednak jest to nieco bardziej skomplikowane niż w przypadku klasycznych rozwiązań. Według stanu wiedzy protetyków słuchu  Stefy Słuchu, produkt ten obecnie jest tylko dostępny w USA.