Niedosłuch utrudnia lub nawet uniemożliwia komunikację z innymi ludźmi, zubażając nasze życie towarzyskie, obniżając pewność siebie, prowadząc w końcu zaburzenia samooceny. Problem niedosłuchu dotyka znaczną część społeczeństwa. Jako choroba cywilizacyjna staje się coraz bardziej powszechna – co piąty człowiek powyżej 55 roku życia cierpi na niedosłuch. Jednak problemy słuchowe dotykają również młodszych i mogą pojawić już w fazie noworodkowej czy wczesnym dzieciństwie. Chociaż niedosłuch jest powszechną dolegliwością, wiele osób bagatelizuje problem i nie decyduje się na konsultację ze specjalistą. Dlaczego tak się dzieję? Z jakich powodów osoby z niedosłuchem nie chcą nosić aparatów słuchowych?

Młody wiek

Spośród wielu powodów, dla których ludzie rezygnują z aparatu słuchowego, pada argument „nieadekwatnego” wieku. Istnieje przekonanie, że noszenie aparatu słuchowego w młodym wieku jest oznaką starości i słabego organizmu – osoby młode nie chcą nosić urządzeń kojarzonych z seniorami. W istocie jednak noszenie aparatu słuchowego nie różni się w zasadzie od noszenia okularów, które – tak jak aparat słuchowy – zostały stworzone do podwyższenia standardu naszego życia.

Wypieranie istnienia problemu

Dla wielu założenie aparatu słuchowego jest przyznaniem się do słabości lub zbędnym dodatkiem, bez którego sobie świetnie poradzą. Dla takich osób stopniowe pogarszanie słuchu staje się dolegliwością taką jak zwykły katar czy przeziębienie. „Pewnie to skutek uboczny przyjmowanych leków”, „samo przejdzie”, „nawet tak bardzo mi to nie przeszkadza”… Po dłuższym czasie mózg przyzwyczaja się do takiego stanu, a my traktujemy słabszy słuch jako poprawny. Z tego powodu do pierwszego badania słuchu statystycznie ludzie kierują się dopiero po 7 latach po pierwszych objawach niedosłuchu

Wygląd

Niektórzy za bolączkę aparatu słuchowego uważają jego wygląd. Mowa tu głównie o aparatach zausznych. Nie jest to jednak żadne argument. Nowoczesne aparaty przypominają coraz popularniejsze słuchawki sportowe. Wielu producentów przykłada również wagę do designu swoich urządzeń. Co więcej, można zdecydować się na aparat wewnętrzny, niewidoczny dla osób postronnych.

Brak czasu

Założenie aparatu słuchowego wymaga kilku wizyt u audiologa oraz w gabinecie protetyka słuchu. To naprawdę niewiele w porównaniu do tego, na jak długo urządzenie to może poprawić nasz komfort życia. Warto przy tym pamiętać, że im szybciej zareagujemy na niepokojące zmiany, tym dłużej uda nam się utrzymać nasz słuch w przyzwoitej kondycji, pozwalającej na dobrą komunikację z otoczeniem.