Jeśli jesteś osobą borykającą się z niedosłuchem lub bliskim, który chce pomóc osobie ze swojego otoczenia, możesz poszukiwać informacji na temat aparatów słuchowych. Pewne pojęcia mogą okazać się dla Ciebie niezrozumiałe. W tym tekście wyjaśniamy, czym rożni się aparat na przewodnictwo powietrzne od tego na przewodnictwo kostne.

Charakterystyka aparatu słuchowego na przewodnictwo powietrzne

Aparat słuchowy na przewodnictwo powietrzne, działa w taki sposób, że wzmacnia sygnał, który jest słyszany przez pacjenta, tak aby komunikaty werbalne stały się dla niego w pełni zrozumiałe. W jego budowie wyróżnia się trzy podstawowe elementy: mikrofon zbierający i przetwarzający dźwięk, wzmacniacz potęgujący sygnał dźwiękowy oraz słuchawkę, która doprowadza dźwięk w pobliże błony bębenkowej.

Urządzenia wykorzystują drogę powietrzną w celu dostarczenia informacji akustycznej do komórek słuchowych w ślimaku. Oznacza to, że przekazanie dźwięku odbywa się poprzez przewód słuchowy zewnętrzny, błonę bębenkową i kosteczki słuchowe.

Aparaty na przewodnictwo powietrzne są dostosowywane do indywidualnej wady słuchu pacjenta. Urządzenia nie są montowane na stałe w ciele użytkownika. W razie potrzeby taki aparat słuchowy można wyjąć w łatwy sposób.

Na rynku obecnie dostępnych jest wiele modeli aparatów słuchowych na przewodnictwo powietrzne:

  • Zauszne: BTE – gdzie sygnał jest transmitowany tzw. dźwiękowodem, a większość elementów znajduje się w obudowie umieszczonej za uchem; RITE – zdecydowanie mniejszy model, ze słuchawką w uchu.
  • Wewnątrzuszne: ITE – douszne, jednak widoczne z zewnątrz.
  • Wewnątrzkanałowe: ITC – umieszczane wewnątrz przewodu słuchowego; CIC – są zminimalizowane i całkowicie niewidoczne.

Charakterystyka aparatu słuchowego na przewodnictwo kostne

Aparat słuchowy na przewodnictwo kostne omija całą drogę powietrzną podczas przekazywania dźwięku do komórek słuchowych w ślimaku. Urządzenia poprzez sposób budowy i przewodnictwo kostne zamieniają falę dźwiękową na wibracje. Wibrator, który jest założony na kość za małżowiną uszną, w sposób bezpośredni stymuluje receptor słuchowy (ślimak) znajdujący się w uchu wewnętrznym, gdzie z kolei zlokalizowane są komórki słuchowe.

Z reguły tego typu urządzenia stosowane są w przypadku osób, które mają wrodzone wady ucha zewnętrznego i nie może być u nich zastosowany aparat na przewodnictwo powietrzne. Do takich wad zaliczamy całkowite lub częściowe niewykształcenie małżowiny usznej – mikrocja; atrezja, czyli niedrożność przewodu słuchowego zewnętrznego; u pacjentów z wadami ucha środkowego, głównie kosteczek słuchowych, które nie kwalifikują się do leczenia chirurgicznego. Jest to również dobre rozwiązanie u osób zmagających się z trwałym wyciekami z ucha, które nie mogą skorzystać z tradycyjnych aparatów słuchowych na przewodnictwo powietrzne, ponieważ istnieje ryzyko uszkodzenia elementów elektronicznych urządzenia poprzez wyciekający płyn. Rozwiązanie to jest stosowane również u osób, które mają silne i nawracające alergie bądź uczulenia w obrębie przewodu słuchowego zewnętrznego i nie ma możliwości umieszczenia w uchu aparatu bądź wkładki indywidualnej.

Tego rodzaju urządzenia z powodzeniem mogą być stosowane zarówno u osób dorosłych, jak i dzieci.

Najczęściej spotykane są dwa modele aparatów słuchowych na przewodnictwo kostne:

  • Okularowe, które montowane są w oprawkach okularów lub na tzw. opaskach, które są zakładane na głowę.
  • BAHA – aparaty zostają zakotwiczone w kości.

Jak wybrać dobry aparat słuchowy?

Wielu pacjentów decydując się na zakup aparatu słuchowego podejmuje decyzję w oparciu o wygląd i estetykę, czyli wielkość, kolor czy sposób zakładania. Niezwykle ważnym kryterium jest również cena. Należy jednak mieć na uwadze, że warto przede wszystkim zwrócić uwagę na parametry techniczne, dlatego decyzję o wyborze urządzenia trzeba podjąć wspólnie z protetykiem słuchu.