Pośród chorób charakterystycznych dla osób w podeszłym wieku znajduje się wiele schorzeń dotyczących narządu słuchu. Jedną z nich jest tzw. zawał ucha, czyli dolegliwość, która pozornie pojawia się znienacka i bez konkretnej przyczyny. Dowiedz się, jak się objawia, by w razie potrzeby podjąć właściwe kroki leczenia.

Zawał ucha – przyczyny

Dla niezwiązanych na co dzień z medycyną sam termin „zawał ucha” może wydawać się odrobinę niezrozumiały. Tymczasem w ten sposób określa się potocznie zespół objawów występujących w przypadku niedokrwienia ucha wewnętrznego, do którego dochodzi na skutek nieprawidłowego przepływu krwi do naczyń krwionośnych w tej okolicy. Mechanizm powstawania tego schorzenia jest podobny do ataku serca i pojawia się równie nagle, stąd jego nazwa.

Przyczyny zaburzeń pracy krwioobiegu, a w konsekwencji zawału ucha, mogą być różne, są to m.in. stany zapalne narządu słuchu, zakażenie wirusem, podwyższone ciśnienie tętnicze, a nawet silny stres. Najbardziej narażone na tę dolegliwość są więc osoby cierpiące na chorobę wieńcową, cukrzycę, zakrzepicę, nadciśnienie czy wirusowe zapalenie ucha.

Zawał ucha – objawy i leczenie

Jak objawia się zawał ucha? Przede wszystkim pojawia się zupełnie niespodziewanie. Chorzy doświadczają nagłego pogorszenia się słuchu z reguły tylko w obrębie jednego ucha. Do innych symptomów należą także:

  • uczucie zatkania ucha;
  • zaburzenie zmysłu równowagi;
  • zawroty głowy, nudności i wymioty;
  • drętwienie twarzy i szczęk;
  • słyszenie pisków i szumów;
  • słyszenie echa lub podwojonych dźwięków.

Zawał ucha to przypadłość, której nie da się wyleczyć samodzielnie bez pomocy ze strony laryngologa. Zastosowanie wybranych metod leczenia zależy od przyczyn jego powstania, stąd w celu pozbycia się nieprzyjemnych dolegliwości trzeba udać się do specjalisty, który postawi odpowiednią diagnozę i dobierze właściwą terapię. Tak jak w przypadku ataku serca, w sytuacji wystąpienia zawału ucha liczy się każda minuta, dlatego w razie wszelkich obaw należy niezwłocznie udać się do gabinetu lekarskiego lub na SOR, aby zmaksymalizować szanse na pełne wyzdrowienie.