Aparat słuchowy to urządzenie, dzięki któremu osoby mające wadę słuchu mogą na nowo czerpać radość ze słyszenia. Dzięki aparatom problemy ze słuchem nie wpływają na codzienne życie, jednak trzeba pamiętać, że prawidłowe działanie urządzenia jest możliwe tylko w sytuacji, gdy jego wszystkie komponenty znajdują się w optymalnej kondycji. Wśród nich szczególnie istotna jest wkładka uszna.
Wkładka uszna w aparacie słuchowym – czy trzeba ją wymieniać?
Wkładka uszna to jeden z najważniejszych elementów aparatu słuchowego. Dzięki niej wzmocniony dźwięk dociera na błonę bębenkową. Odpowiednio wykonana wkładka powinna sprawić, że osoby z niedosłuchem słyszą dźwięki bez zakłóceń wynikających ze sprzężenia zwrotnego (piski, trzaski). Dodatkowo dźwięk jest lepiej odbierany, dzięki wykonaniu wkładek na podstawie indywidualnych wycisków pobranych z uszu pacjenta.
Wiele osób nie wie jednak, czy komponent ten powinien być poddawany regularnej wymianie. Jeżeli działa on bez zarzutu i prawidłowo realizuje swoje funkcje, to wymiana wkładki jest zbędna. Jeśli natomiast osoba z wadą słuchu zauważa, że jakość dźwięku uległa pogorszeniu i aparat nie jest w stanie wypełniać swoich zadań, to wymiana wkładki może być konieczna. W takiej sytuacji najlepiej udać się do protetyka słuchu, który oceni czy problem wynika z wady wkładki czy przyczyna leży gdzieś indziej.
Wskazaniem do wymiany może być także wieloletnie korzystanie z aparatu słuchowego, albowiem pod wpływem upływu czasu kondycja wkładki może ulegać stopniowemu pogorszeniu. Osoby posiadające aparat słuchowy powinny również mieć na uwadze, że niekiedy wkładkę trzeba wymienić ze względów anatomicznych. Nierzadko zdarza się bowiem, że zmiany zachodzące w czasie wpływają na konieczność wymiany tego komponentu.
Co zrobić, aby zminimalizować ryzyko konieczności wymiany wkładki usznej?
Aby nie wymieniać wkładki usznej zbyt często, warto wiedzieć o jej odpowiedniej pielęgnacji. Osoby zmagające się z problemami ze słuchem muszą pamiętać, by wyjmować wkładkę i poddawać ją kompleksowemu czyszczeniu co najmniej raz na dwa tygodnie. Każdego dnia wkładka uszna powinna być przecierana, aby usunąć z niej ewentualne zabrudzenia. Do tego celu należy używać miękkiej ściereczki. Dodatkowo na wizytach kontrolnych w punkcie protetycznym profesjonaliści czyszczą wkładki oraz sprawdzają czy nie ma na nich żadnych uszczerbień, złamań czy innych wad, które mogłyby wskazywać na konieczność wykonania nowych.