Szumy uszne to niezwykle uciążliwa dolegliwość, która utrudnia codzienne funkcjonowanie. Potrafią być bardzo irytujące i nie sposób ich ignorować. Zakłócają odpoczynek, powodują pobudzenie nerwowe oraz bezsenność i depresję. Co zrobić, kiedy szumy uszne nie ustają? Pomocny może być aparat słuchowy z generatorem szumów.
Czy istnieje lekarstwo na szumy uszne?
Odbierający fale dźwiękowe narząd słuch jest czuły, a zarazem podatny na uszkodzenia. Nawet krótkie narażenie na intensywny hałas może wywołać komplikacje, a nawet ubytek słuchu. Szumy uszne (Tinnitus) są doznaniem subiektywnym, przy którym dźwięki nie pochodzą z otoczenia. Mogą przybierać różne formy. Jest to nie tylko szumienie, ale także brzęczenie, piszczenie czy dzwonienie. Nie istnieje skuteczne leczenie farmakologiczne tej przypadłości, ponieważ nie można jednoznacznie ustalić jej przyczyny. Zwykle zaleca się psychoterapię oraz leki przeciwdepresyjne, które nie eliminują źródła szumów usznych, ani nie powodują ich wygaszenia. Pozwalają jedynie złagodzić towarzyszące im napięcie oraz spadek nastroju.
Zastosowanie aparatu słuchowego z generatorem szumów
Bardzo często szumom usznym towarzyszy niedosłuch. Permanentny szum uszny jest bardzo uciążliwy. W jego leczeniu stosuje się metodę habituacji dzięki noszeniu aparatu słuchowego, który emituje kilka rodzajów terapeutycznych szumów. Unikalna właściwość tego urządzenia polega na zmianie reakcji na szumy. Osoba doświadcza szumów, ale przestają one jej przeszkadzać. Wyraźna poprawa następuje już w trakcie pierwszych trzech miesięcy noszenia aparatu, a efekt utrzymuje się przez wiele lat. Można to porównać do długiego przebywania w pokoju z zegarem, który wydaje głośne dźwięki. Z czasem człowiek się do nich przyzwyczaja i przestaje słyszeć tykanie. Jest to właśnie habituacja.
Podsumowanie
Szumy uszne są dolegliwością, z którą można skutecznie walczyć. Dzięki aparatowi słuchowemu z generatorem dźwięków przestają one mieć negatywny wpływ na jakość życia. To małe, prawie niewidoczne urządzenie ułatwia normalne słyszenie, rozumienie mowy oraz znacznie wzbogaca tło akustyczne.