Grypa to bardzo powszechna choroba wywoływana przez wirusy z rodziny ortomyksowirusów. Największa liczba zachorowań spowodowanych tymi drobnoustrojami przypada na okres jesienno-zimowy. Niska temperatura i suche powietrzne sprzyjają ich rozprzestrzenianiu się. Wirus grypy atakuje układ oddechowy i namnaża się w jego komórkach nabłonkowych. Choć objawy choroby są podobne jak przy przeziębieniu, grypa charakteryzuje się znacznie gwałtowniejszym nasileniem. Choroba może też prowadzić do poważnych powikłań. Jednym z mniej znanych efektów ubocznych tej choroby jest pogorszenie słuchu.

Objawy grypy bardziej i mniej znane

Wśród najczęstszych symptomów zachorowania na grypę wymienia się gorączkę, bóle mięśni i stawów oraz ból głowy i gardła. Często chorobie towarzyszy także kaszel. Z początku jest suchy, lecz z czasem przemienia się w kaszel mokry, w trakcie którego odkrztusza się zalegającą wydzielinę śluzową. To właśnie ta gromadząca się w czasie ataku wirusa grypy wydzielina, może być przyczyną chwilowego niedosłuchu. Płyn zbiera się w uchu środkowym i trąbce Eustachiusza, który jest cienkim kanałem w tylnej części gardła, łączącym ucho środkowe z nosogardłem. Zator ten utrudnia słyszenie w dwojaki sposób: hamuje przechodzenie fal dźwiękowych przez ucho i zakłóca regulowanie ciśnienia powietrza w uchu środkowym. W trakcie przebiegu grypy możesz zmagać się także z szumami usznymi, nieprzyjemnym dzwonieniem, a nawet okresowymi zaburzeniami równowagi spowodowanymi zakłóceniem pracy błędnika.

Czy pogorszenie słuchu może mieć stały charakter?

W znacznej części przypadków niedosłuch ustępuje, gdy miną pozostałe objawy grypy. Wtedy płyn nie zakłóca już przenoszenia dźwięków i wszystko wraca do normy. Jednak gdy minął już ponad tydzień od zachorowania, czujesz się dobrze, a problemy ze słuchem nie ustąpiły, warto skonsultować się ze specjalistą. Jeśli nagromadzona wydzielina spowodowała zbyt duże ciśnienie w uchu środkowym, mogło dojść do uszkodzenia słuchu. W przypadku utrzymującego się niedosłuchu należy jak najprędzej udać się na badania słuchu, które pomogą zdiagnozować przyczynę i wagę problemu. Aby uniknąć tak nieprzyjemnych konsekwencji, warto podejmować środki, które mogą uchronić od zachorowania na grypę, takie jak coroczne szczepienia, zdrowa dieta i unikanie osób z objawami choroby.