Niekiedy w internecie można spotkać się z opiniami, że noszenie aparatu słuchowego przyczynia się do jeszcze większego pogorszenia słyszenia. Czy jednak rzeczywiście tak jest i czy obawy związane z tym są słuszne?

Prawidłowo dobrany aparat

Podstawą jest zakup profesjonalnego, odpowiednio dobranego oraz zaprogramowanego aparatu słuchowego. W przypadku urządzeń kupowanych przez internet, w popularnych marketach (wzmacniacze słuchu) lub przejmowanych po kimś, gdy są one niedostosowane do anatomicznej budowy ucha danego pacjenta, faktycznie mogą one wyrządzić pewne szkody. Niedopasowany kształt wkładki usznej może powodować ból i otarcia, a nawet bardzo bolesne zapalenie ucha zewnętrznego. Dodatkowo, każdy aparat musi być odpowiednio zaprogramowany do indywidualnych potrzeb pacjenta. Zarówno zbyt wysoka, jak i zbyt niska głośność dźwięku może przyczyniać się do wtórnego pogorszenia słuchu. Jeśli zatem po założeniu aparatu, nawet u profesjonalnego protetyka, występują jakiekolwiek problemy, należy zgłosić się do niego z powrotem w celu ponownego wyregulowania aparatu. Należy pamiętać, że parametry aparatu słuchowego to nie tylko głośność, ale także wyrazistość, dynamika, rozpoznawanie mowy w hałasie i wiele innych parametrów dobieranych przez protetyka słuchu.

Czy aparat słuchowy może mieć negatywny wpływ na słuch?

Takie opinie zazwyczaj poparte są twierdzeniem, że osoby które nosiły aparat, a potem go zdjęły, zauważają  pogorszenie słuchu. Jest to jednak jedynie mylne wrażenie wywołane przez mózg. W sytuacji, gdy pacjent korzysta z aparatu słuchowego dłuższy czas, przyzwyczaja się do dobrego dźwięku oraz do dobrej jakości słuchu. Zapomina tym samym, w jakim stanie był jego zmysł przed założeniem aparatu i przez to może odnieść wrażenie, że po zdjęciu aparatu jego słuch się pogorszył.

Może być to związane także z gwałtownością zmiany percepcji w przypadku wyjęcia aparatu. Często pacjenci czekają nawet kilka lat, zanim zgłoszą się do specjalisty po aparat. W tym czasie ich słuch ulega stopniowemu pogorszeniu, którego z dnia na dzień oni nie zauważają. Po założeniu aparatu obserwują znaczną poprawę jakości słuchu. Zdjęcie aparatu powoduje znaczny kontrast i bardzo gwałtowną zmianę, przez co może pojawić się wrażenie, że podczas noszenia aparatu doszło do wtórnego uszkodzenia zmysłu. Jest to jednak tylko złudzenie naszego mózgu.

Podsumowując, odpowiednio dobrany aparat słuchowy jest urządzeniem medycznym, które poprawia słuch, w dużym stopniu chroni przed chorobami np. demencją, chroni przed skutkami niedosłuchu np. izolacją społeczną. Aparat trzeba jednak kupić w gabinecie protetyki słuchu, by mieć pewność, że produkt zostanie dostosowany do naszych potrzeb. Czasem warto wydać  więcej pieniędzy na aparat, ale mieć pewność, że zostanie on dobrany przez wykształconego i doświadczonego protetyka słuchu. Zagrożeniem mogą być natomiast nieautoryzowane urządzenia, tj. wzmacniacze słuchu, które rzeczywiście często przyczyniają się do pogłębienia problemów ze słuchem.