Dzieci są bardzo często narażone na głośne dźwięki. Grające zabawki, donośne zabawy z rówieśnikami czy słuchanie muzyki na słuchawkach to tylko niektóre czynniki, które mogą mieć wpływ na pogorszenie jakości słyszenia. Jak prawidłowo dbać o słuch swojego dziecka?
Przyczyny utraty lub pogorszenia słuchu
Zgodnie z badaniami Center of Hearing and Communication, ponad 15% dzieci w wieku od 6 do 19 lat cierpi na wady słuchu przynajmniej na jedno ucho. Co ciekawe, nawet z pozoru lekkie pogorszenie jakości słyszenia może spowodować, że dziecko nie zrozumie aż 50% komunikatów w czasie trwania lekcji. Często to właśnie ekspozycja na zbyt głośnie dźwięki jest przyczyną problemów ze słuchem. Problem narasta, gdy jest ona częsta i długotrwała. Mowa tu o grających zabawkach, oglądaniu telewizji zbyt blisko głośników, głośnym słuchaniu muzyki czy przebywaniu w dużej grupie rozentuzjazmowanych rówieśników. Bardzo często zdarza się również tak, że niedoleczona infekcja uszu rzutuje na jakość słyszenia.
Jak dbać o słuch dziecka?
W pierwszej kolejności należy pamiętać, aby zabierać dziecko regularnie na badania słuchu. Z pozoru może się wydawać, że dziecko nie ma problemów ze słyszeniem, dlatego warto skonsultować się z profesjonalistą, który rozwieje nasze wątpliwości. Należy także zwracać uwagę na codzienne nawyki. Nie oznacza to, że trzeba od razu pozbyć się wszelkich grających zabawek. Najlepiej jest ograniczyć ich używanie i dbać o to, by dziecko mogło odpoczywać w ciszy. Jeżeli syn lub córka często ogląda telewizję, warto kontrolować nie tylko to, co ogląda, ale również jak (odległość od ekranu, głośność). Aby uniknąć potencjalnie szkodliwych infekcji układu słuchowego, dobrze jest edukować dziecko na temat higieny.
Zachowanie dziecka, czyli sygnalizacja problemu
Bardzo ważne jest, aby monitorować zachowanie dziecka. Maluch najprawdopodobniej sam nie odczuje pogorszenia jakości słuchu, dlatego należy odczytywać różne sygnały. Dotyczy to szczególnie najmłodszych.
Co może wskazywać na problemy ze słuchem?
- częste prośby o powtarzanie wymawianych do niego słów,
- stałe zwiększanie głośności telewizora
- mimowolne zbliżanie się do ujścia dźwięku
- dziecko w pierwszej kolejności zauważa daną osobę, a dopiero później ją słyszy
- głośne mówienie.
Słuch to jeden z kluczowych zmysłów człowieka. Niestety, problemy z jakością słyszenia mogą pojawić się również u dzieci. Warto wdrożyć kilka prostych nawyków, by zwiększyć higienę słuchu. Należy też obserwować zachowanie dziecka, by w momencie pojawienia się niepokojących sygnałów podjąć stosowne kroki i skonsultować się z laryngologiem, który wskaże dalszą ścieżkę postępowania.