Dieta i kondycja naszego słuchu są ze sobą ściśle powiązane. Spożywając określone produkty, możemy polepszyć funkcjonowanie przewodu słuchowego.

Jak dieta wpływa na nasz słuch?

Według różnych badań naukowych pokarmy, które codziennie spożywamy, mają wpływ na nasz słuch. Niektóre z nich wykazują właściwości zapobiegające początkom utraty słuchu lub pogłębianiu się już istniejącego problemu. Są one bogate w ważne składniki odżywcze, takie jak magnez, cynk oraz witaminy C, D i E. Oprócz zdrowej diety, warto zadbać również o aktywność fizyczną oraz działania profilaktyczne – ograniczanie ekspozycji na głośne dźwięki oraz ochronę przed infekcjami uszu.

Co jeść, by dobrze słyszeć?

Jeżeli zależy nam na zdrowym słuchu i ogólnym dobrostanie organizmu warto wybierać produkty naturalne i nieprzetworzone, takie jak warzywa, owoce i chude mięso. Szczególnie do swojej diety warto włączyć:

  • brokuły – zawarty w nich kwas foliowy jest skutecznym przeciwutleniaczem, zapobiega starzeniu się kanałów słuchowych,
  • banany – obfitują w magnez, który stanowi swoistą barierę ochronną dla delikatnych komórek włosowych w przewodzie słuchowym,
  • pomarańcze – są bogate w witaminę C, E oraz potas, dzięki temu znacząco ograniczają ryzyko rozwoju groźnych infekcji uszu,
  • ciemna czekolada – wybierając gorzką czekoladę, dostarczamy organizmowi cynk, istotny w trakcie walki z chorobami kanałów słuchowych,
  • ryby – bogate w kwasy omega i witaminę D, które wpływają na przepływ krwi w uchu.

Czego unikać w diecie?

Jak wiadomo, pokarmy o wysokiej zawartości kalorii i węglowodanów wykazują negatywne działanie na cały organizm. Sięgając po wysoko przetworzone produkty, zwiększamy ryzyko niepożądanych zmian w naszym ciele. Pokarmy negatywnie oddziałujące na słuch to między innymi słone przekąski, słodycze oraz wysoko przetworzone dania obiadowe.

Niewielkie zmiany w codziennej diecie mogą polepszyć nasz słuch oraz uchronić przed jego pogorszeniem. Spożywając produkty takie jak owoce, warzywa, ryby czy ciemna czekolada, dostarczamy organizmowi składniki odżywcze odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie zarówno słuchu, jak i całego organizmu. Jeśli jednak zauważamy, że coraz częściej nie rozumiemy naszych rozmówców i stan naszego słuchu zaczyna budzić zaniepokojenie, warto zapisać się na badania słuchu.