Gdy ciało obce dostanie się do ucha, ogarnia nas panika. Sytuacje takie szczególnie często mają miejsce u małych dzieci, które, bawiąc się, wkładają sobie drobne elementy do uszu. W przypadku dorosłych zazwyczaj do wypadków tego typu dochodzi w pracy, nierzadko też do naszych uszu wpadają owady. Podpowiadamy, jak postępować, gdy do ucha dostanie się ciało obce.
Zareaguj i zachowaj spokój
Nie ulega wątpliwości, że ciało obce należy niezwłocznie usunąć z ucha – może ono podrażnić przewód słuchowy, doprowadzić do stanu zapalnego, stanu zapalnego węzłów chłonnych szyi, zakażenia, a nawet do pęknięcia błony bębenkowej. Niestety nie zawsze jesteśmy w stanie gołym okiem dostrzec przedmiot w uchu lub też zarejestrować moment, w którym dostało się ono do tej części ciała. Objawy, które występują podczas, gdy coś zalega w naszym uchu, to często niedosłuch, ból, uczucie ucisku i zatkania, szum w uszach. Niekiedy towarzyszą temu również nudności i wymioty.
Pierwsze i najprostsze, co możemy, zrobić to przechylić głowę i potrząsać ją, aby przedmiot wypadł. W przypadku znajdującego się w uchu owada można wpuścić kilka kropel tłuszczu obojętnego, np. oleju parafinowego, który go unieszkodliwi. Następnie owad powinien zostać usunięty przez lekarza.
Jeżeli ciało jest widoczne i niegłęboko osadzone, możemy sięgnąć po szczypczyki i spróbować samodzielnie je wydostać. Istnieje jednak ryzyko, że poprzez nieumiejętne postępowanie, wepchniemy przedmiot głębiej, dlatego też najbezpieczniej udać się do lekarza. W gabinetach lekarskich stosuje się wiele metod: zasysanie, wypłukiwanie (w przypadku nienaruszenia błony bębenkowej), stosowanie kleszczy z otoskopem, niekiedy magnesy. Specjalista stwierdzi również, czy doszło do infekcji, stanu zapalnego lub uszkodzenia błony bębenkowej i przepisze niezbędne leki.