Kiedy okazuje się, że dziecko boryka się z niedosłuchem, częstym zmartwieniem rodziców jest to, czy uda się przekonać je do noszenia urządzeń wzmacniających dźwięki. Maluchy mogą np. z czystej ciekawości wyciągać z ucha założony przedmiot. Starsze dziecko natomiast może nie chcieć pokazywać się w szkole z aparatem, bojąc się reakcji rówieśników. Jak zachęcać najmłodszych do noszenia aparatu słuchowego?
Typowe problemy
Dzieci do lat trzech przyzwyczajają się do noszenia aparatu słuchowego w sposób naturalny. Bardzo szybko przekonują się, iż kolorowe urządzenia pozwalają im na dostęp do świata dźwięków, umożliwiają im słyszenie mowy rodziców, śpiewu ptaków, muzyki i przeróżnych odgłosów dochodzących z zewnątrz. Wszystko to malucha intryguje i dlatego będzie bez protestów pozwalało na zakładanie mu aparatu.
Jeśli dziecko reaguje płaczem lub zniecierpliwieniem na aparat słuchowy, może to być dla nas wskazówka, że urządzenie jest źle dopasowane. Zbyt silne dźwięki wywołują u dziecka niepokój, strach, a nawet ból głowy i ucha. Dzieci mogą wzbraniać się przed noszeniem urządzenia także wtedy, kiedy zostało ono źle dopasowane do budowy anatomicznej ucha. Dyskomfort powoduje sporą niechęć, dlatego dokładne dopasowanie aparatu jest bardzo istotne.
Dziecko, które nosi aparat słuchowy od najmłodszych lat, uważa ten stan jako naturalny. Gorzej jest w sytuacji starszego dziecka, które musi zacząć nosić urządzenie wzmacniające słuch w wieku szkolnym. Pojawiają się wówczas opory z powodu strachu przed odrzuceniem przez rówieśników.
Jak sprawić, by dziecko chciało nosić aparat słuchowy?
Początki zawsze są trudne, zarówno przy niemowlętach, jak i dzieciach starszych. Dziecko z początku będzie zdejmowało aparat z ciekawości. Może pozbywać się urządzenia także dlatego, że czuje nagły dyskomfort, że coś przeszkadza mu w uchu i trzeba się tego natychmiast pozbyć. Gdy mają miejsce takie incydenty, musimy z powrotem założyć maluchowi aparat i odwrócić jego uwagę, np. przez wspólną zabawę.
Dziecko szybko zrozumie, jak dobrze jest wszystko dokładnie słyszeć i zaakceptuje aparat słuchowy. Starszemu dziecku możemy pomóc, rozmawiając z jego rówieśnikami o ważności noszenia przez nie aparatu. Pomocą może być również rozmowa z nauczycielami i wyjaśnienie specyficznych potrzeb dziecka.
Podsumowanie
O profilaktykę słuchu u najmłodszych musimy zadbać już od najwcześniejszych dni ich życia. Im szybciej zostanie wykryty niedosłuch, tym szybciej będzie można temu zaradzić. Dziecko, które dobrze słyszy, prawidłowo się rozwija i nabywa wszystkich umiejętności z tym związanych. Jeśli Twoje dziecko boryka się z niedosłuchem, pamiętaj, że nie jesteś sam z tym problemem. Poszukaj w swoim środowisku grup wsparcia, które zrzeszają rodziców mających niedosłyszące dzieci.