Rozwój technologii prowadzi do pojawiania się coraz to nowszych rozwiązań, które znacznie wpływają na nasze codzienne funkcjonowanie. Jedną z nowości, która będzie dostępna w najbliższym jest Auracast – nowy protokół Bluetooth pozwoli emitować sygnał audio z jednego źródła do nielimitowanej liczby kompatyblinych urządzeń, które są wyposażone w Bluetooth LE Audio. Oznacza to, że jeden nadajnik (np. smartfon) może transmitować dźwięk do wielu odbiorników będących w jego zasięgu (np. słuchawek czy aparatów słuchowych).
Zastosowanie tego rozwiązania przeznaczone jest przede wszystkim do przestrzeni publicznej. Technologia Auracast będzie umożliwiała łatwy dostęp do transmisji audio w takich miejscach, jak np. dworzec kolejowy, lotnisko czy kino. Oznacza to, że różne komunikaty głosowe będzie można odbierać bezpośrednio w słuchawkach czy aparatach słuchowych. Technologia ma działać w ten sposób, że urządzenia w przestrzeni publicznej (np. telewizory na siłowni) będą mogły emitować sygnał dźwiękowy do wszystkich kompatybilnych urządzeń w pobliżu.
https://bluetooth.com/auracast
Ważnym aspektem jest nieskomplikowany proces parowania – dostępne transmisje Bluetooth Auracast będą wyświetlać się w smartfonach, analogicznie do tego jak aktualnie pojawiają się dostępne sieci Wi-Fi. Wybierając konkretną transmisję z listy nastąpi przyłączenie się do niej. Parowanie będzie mogło przebiegać również za pomocą kodu QR lub funkcji NFC.
Innowacyjny standard przesyłania dźwięku może mieć wiele zastosowań, szczególnie dla osób z aparatami słuchowymi, u których pojawiają się problemy z rozumieniem mowy w miejscach bardziej zatłoczonych lub ze słabym nagłośnieniem. Przykładową sytuacją może być poruszanie się komunikacją miejską – wsiadając do autobusu będzie można przyłączyć się do sieci i słuchać komunikatów o przystankach bezpośrednio w aparatach, co poprawi jakość dźwięku i przyczyni się do znacznie większego komfortu. Analogicznie może to przebiegać w wielu innych miejscach i sytuacjach gdzie nie będzie trzeba się przysłuchiwać i „wytężać” uwagi słuchowej – wszystko będzie można usłyszeć bezpośrednio w aparatach słuchowych – np. komunikaty na dworcach kolejowych/lotniskach czy wystąpienia w salach wykładowych/konferencyjnych.
Dodatkowo Auracast może być również wykorzystywane w warunkach domowych – dzielenie się słuchaną muzyką z bliskimi bez używania dodatkowego sprzętu.
https://www.bluetooth.com/auracast
Bluetooth Auracast jest przełomowym osiągnięciem w aspekcie transmisji dźwięku, która jeszcze nigdy nie była tak dostępna i wszechstronna. Wprowadzi to wiele pozytywnych zmian i rewolucję w odbieraniu sygnałów audio – szczególnie dla osób z niedosłuchem, które korzystają z aparatów słuchowych. Będzie to krok milowy dla lepszego i bardziej efektywnego rozumienia mowy oraz zapewnienia dużo lepszej jakości dźwięku.