Problemy z tarczycą mogą być przyczyną wielu przykrych dolegliwości. Okazuje się, że należą do nich również zaburzenia związane ze zmysłem słuchu, takie jak np. bóle, szumy uszne czy osłabienie słuchu w jednym lub obydwu uszach. Uregulowanie pracy tarczycy ma w tym wypadku kluczowe znaczenie. Jak to zrobić? Co jeszcze warto wiedzieć w przypadku podobnych problemów?
Tarczyca – niedoczynność czy nadczynność?
Problemy z tarczycą zasadniczo dzielą się na dwie grupy. Niedoczynność jest opisywana przez specjalistów jako niedobór hormonów tarczycowych w organizmie. Główne objawy takiego stanu to
- zwiększenie masy ciała ze względu na spowolnienie procesów metabolicznych,
- chroniczne uczucie zmęczenia,
- częste niestrawności i problemy jelitowe,
- sucha skóra i łamliwe włosy.
Nadczynność z kolei wiąże się z nadmierną produkcją hormonów tarczycowych w organizmie ludzkim, co jest równie niebezpieczne i wiąże się z objawami, takimi jak:
- szybka utrata masy ciała niespowodowana aktywnością fizyczną ani dietą,
- osłabienie mięśni
- problemy z zasypianiem.
Pacjenci, którzy zmagają się z niedoczynnością tarczycy częściej zmagają się również z problemami ze słuchem. Wielu z nich zastanawia się więc czy uregulowanie hormonów odwróci dolegliwości takie jak szum uszny czy osłabienie słuchu – lekarze i specjaliści nie wykluczają takiej możliwości. Jest to wręcz prawdopodobny scenariusz – odpowiednia ilość hormonów ma bowiem zasadnicze znaczenie dla wielu procesów zachodzących w ludzkim organizmie. Nadczynność nie wyklucza problemów ze słuchem (choć są rzadziej zgłaszane przez pacjentów) – częściej jest to jednak szum uszny czy uczucie dzwonienia w uszach wynikające z podwyższonego ciśnienia krwi. To z kolei jest spowodowane zbyt dużą ilością hormonów tarczycowych.
Problemy ze słuchem – czego to objaw?
Wiele osób bez diagnozy niedoczynności tarczycy również zmaga się z podobnymi objawami, bezskutecznie szukając pomocy u specjalistów laryngologów i lekarzy ogólnych. Niedosłuch jest uciążliwą dolegliwością, która może mieć wpływ na znaczne pogorszenie jakości życia, nastroju i motywacji. Często jest nawet przyczyną depresji. W przypadku trudnych do zdiagnozowania problemów ze słuchem warto więc dokładnie zbadać poziom hormonów i skonsultować wynik z lekarzem. Może się okazać, że to nieleczone problemy z tarczycą i niezbędne okaże się przyjmowanie leków. Słuch to jeden z najważniejszych zmysłów, w przypadku jakichkolwiek problemów należy więc reagować od razu. Zwlekanie z badaniami lekarskimi i konsultacją może skutkować pogorszeniem aktualnego stanu. Nieleczona niedoczynność tarczycy może prowadzić nawet do zagrożenia życia. Problemy ze słuchem oczywiście często dotyczą także kwestii laryngologicznych – mogą wynikać z częstego narażenia na hałas, uszkodzeń czaszki i głowy, przebytych zapaleń ucha wewnętrznego, niektórych chorób, a nawet problemów dziedzicznych. Nie można więc wykluczyć tych wszystkich czynników przy procesie diagnozy.
Jakie badania wykonać?
Badanie krwi w kierunku określenia poziomu hormonów tarczycowych jest ważnym krokiem, jeżeli problemom ze słuchem towarzyszą jeszcze inne, wymienione wyżej, objawy. Niezwykle istotne jest też badanie słuchu – pozwoli ono określić z jaką skalą problemu mamy do czynienia. Ubytki mogą dotyczyć tylko jednego ucha, ale warto przebadać słuch kompleksowo. Czasem okazuje się, że towarzyszą nam jedynie szumy uszne – te są niezwykle uciążliwe i nieprzyjemne, ale nie muszą powodować pogorszenia słuchu. Z pewnością z wiekiem słuch również się pogarsza, jednak zaniepokoić pacjentów powinny nagłe zmiany i obniżenie jakości odbieranego dźwięku, które zmieniają się niemal z dnia na dzień. Wszystkie dolegliwości medyczne powinny być skonsultowane ze specjalistą, tarczyca może być jedynie tropem w poszukiwaniu przyczyn pogorszenia zdrowia.
Regulowanie hormonów tarczycowych
Do uregulowania poziomu hormonów oraz poprawy ogólnego stanu zdrowia przyczyniają się leki, które po dokładnym badaniu i wywiadzie zaleca specjalista. Należy bezwzględnie stosować się do rad lekarza, a także starać się zachować zdrowy styl życia, połączony ze zbilansowaną dietą i aktywnością fizyczną. Regularne przyjmowanie leków oraz częste badanie TSH prowadzi do całkowitego uregulowania poziomu hormonów oraz wyciszenia wielu objawów.
Już pierwsze objawy problemów zdrowotnych nie powinny być bagatelizowane. Niezbędne jest baczne obserwowanie swojego ciała i sygnałów jakie wysyła. Od zdrowia fizycznego, poprzez samopoczucie psychiczne, aż do wyglądu – chora tarczyca zmienia wszystko. Regularne badania funkcjonowania tarczycy mają więc kluczowe znaczenie i pozwalają na wczesne reagowanie w przypadku wszelkich zaburzeń w jej funkcjonowaniu.