Większość osób 31 grudnia niecierpliwie czeka aż wybije północ, aby nacieszyć oczy pokazem pięknych, ale również bardzo głośnych, fajerwerków. Istnieją również przesądy mówiące o tym, iż hałas w noc sylwestrową ma odpędzać złe moce oraz niepowodzenia. Jednak należy pamiętać, że może to być bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia, a przede wszystkim dla uszu. Zdarzają się sytuacje, w których wiąże się to z trwałym uszkodzeniem słuchu, a w skrajnych przypadkach z nieodwracalną głuchotą. W momencie wystrzału petard możemy mieć do czynienia z hałasem przekraczającym 120 dB, a czasami sięgającym nawet 150 dB. Mimo, iż jest to hałas krótkotrwały, może nieodwracalnie uszkodzić słuch – spowodować uraz akustyczny. Warto stosować się do kilku prostych zasad, które mogą nas uchronić przed tak tragicznymi skutkami sylwestrowej nocy.

Przede wszystkim należy upewnić się, że znajdujemy się w bezpiecznej odległości od miejsca wystrzału petard – im jesteśmy dalej, tym hałas będzie mniejszy i zdecydowanie bezpieczniejszy dla naszych uszu.

Użytkownicy aparatów słuchowych na czas wystrzałów powinni ściszyć urządzenia lub nawet całkowicie je wyłączyć.

Osoby ze słuchem prawidłowym powinny zaopatrzyć się w zatyczki do uszu na czas wystrzałów. Takie zatyczki kupimy w każdej aptece za niewielkie pieniądze, a mogą nas uchronić przed uszkodzeniem słuchu. Zmniejszają one poziom docierających do uszu dźwięków nawet o 35 decybeli.

Należy również pamiętać o najmłodszych. Ich narząd słuchu jest bardziej wrażliwy na hałas oraz głośne dźwięki. Oprócz zadbania o własny słuchu, pomyślmy o uszach dzieci w naszym otoczeniu – tutaj również sprawdzą się zatyczki do uszu lub ochronniki słuchu dostępne w sklepach z artykułami BHP.

Źródła:

https://www.oticon.pl/hearing-aid-users/hearing-loss/information/new-year-tips

https://www.dw.com/pl/otorynolaryngolodzy-ostrzegaj%C4%85-uwa%C5%BCajmy-na-fajerwerki/a-18165577

[/fusion_text][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]