Każdy z nas boryka się z różnego rodzaju problemami ze zdrowiem – schorzeniami i chorobami. Powszechnie wiadomo, że w wielu sytuacjach czas ma ogromne znaczenie; im wcześniej udamy się do specjalisty, tym mamy większe szanse na poradzenie sobie z naszym problemem.
Zmysł słuchu – nie bagatelizuj problemów ze słyszeniem
Żadna z chorób nie powinna być powodem do wstydu, ani nie powinniśmy bagatelizować nawet najmniejszych objawów. Wszystko to tyczy się także naszego słuchu, czyli sprawności układu słuchowego. Tak samo jak inne układy naszego organizmu (krwionośny, pokarmowy) jest on narażony na różnego rodzaju uszkodzenia, które w konsekwencji zaburzają jego pracę, czego efektem jest ubytek słuchu. Ponadto zmysł słuchu, podobnie jak zmysł wzroku, w momencie uszkodzenia potrzebuje odpowiednio dobranego i dopasowanego sprzętu medycznego, czyli aparatu słuchowego poprawiającego słyszenie, który możemy porównać z okularami poprawiającymi widzenie.
Ubytek słuchu a stan zdrowia
Jak możemy zauważyć, niedosłuch jest równie ważnym problemem jak wada wzroku czy chociażby zaburzenia układu krwionośnego. W żadnym wypadku nie możemy bagatelizować pogorszenia słuchu, ponieważ może to przynieść wiele negatywnych konsekwencji, zarówno pod względem fizjologicznym, jak i psychicznym. Ubytek słuchu może powodować zaburzenia pamięci, wpływać na zmniejszoną czujność, wycofanie się z życia społecznego, pojawienie się przewlekłego uczucia zmęczenia, stresu, złości, drażliwości a nawet depresji. Badania donoszą, iż osoby po 50 roku życia z nieleczonym ubytkiem słuchu znacznie częściej cierpią na depresję oraz odczuwają frustrację w porównaniu do osób, które noszą aparaty słuchowe. Warto pamiętać o tym, iż około 90-95% ubytków słuchu może być leczonych za pomocą aparatów słuchowych, które rzeczywiście przynoszą poprawę nie tylko słyszenia, komunikacji i rozumienia mowy, ale także szeroko pojętego samopoczucia.
Szybka diagnostyka jest kluczowa
Badania wskazują, iż przeciętnie pomiędzy pierwszym pojawieniem się objawów pogorszenia słuchu, a podjęciem jakichkolwiek działań w tym kierunku mija około 5 lat! Jest to zdecydowanie za dużo czasu na postawienie pierwszego kroku w kierunku diagnostyki problemu. W tym czasie problem tylko się pogłębia, a leczenie staje się coraz trudniejsze. Dzięki wczesnej interwencji możemy zapobiegać dalszemu pogłębianiu się niedosłuchu, poprzez ciągłe stymulowanie mózgu, a dokładniej kory słuchowej, za pomocą aparatów słuchowych. Nasz mózg nie zapomina wtedy poszczególnych dźwięków i możemy zachować na dłużej sprawność nerwowej drogi słuchowej.
Zapisz się na wizytę u protetyka słuchu!
Jeśli zauważysz u siebie lub u kogoś bliskiego pierwsze objawy niedosłuchu, czyli problemy z komunikacją, częste prośby o powtórzenie wypowiedzi czy podgłaśnianie telewizora, to nie zwlekaj i nie odkładaj tego na później. Umów się na wizytę do specjalisty, który pomoże Ci stawiać kolejne kroki na drodze do lepszego słyszenia, a co za tym idzie do bardziej komfortowego życia. Pamiętaj również o tym, aby aparaty słuchowe kupować tylko u wykwalifikowanego specjalisty – protetyka słuchu. Dzięki temu aparat będzie dopasowany do Twojego niedosłuchu, rytmu dnia, czynności, które wykonujesz na co dzień, a także zostaną wzięte pod uwagę preferencje dotyczące wyglądu, rozmiaru czy koloru. Wszystkie uwagi dotyczące ubytku słuchu pomogą w jak najlepszym doborze aparatu słuchowego, który będzie spełniał Twoje oczekiwania oraz przyniesie zadowalające efekty.