Niedosłuch jest problematycznym schorzeniem, które często wiąże się z występowaniem innych chorób, dlatego diagnostyka słuchu wymaga oceny nie tylko układu słuchowego, ale także całego organizmu. Jakie choroby zwiększają ryzyko niedosłuchu i w jaki sposób lepiej o siebie zadbać? Co mówią na ten temat badania?
Niezdiagnozowane nadciśnienie i problemy ze słuchem
Choroby sercowo-naczyniowe w Polsce są główną przyczyną zgonów. Niezdiagnozowane nadciśnienie może przez długie lata nie wykazywać jakichkolwiek objawów. Często uskarżamy się na zmęczenie, które wiążemy z przepracowaniem i natłokiem obowiązków domowych, a przyczyna problemu może tak naprawdę leżeć zupełnie gdzie indziej.
Nadciśnienie połączone najczęściej z niezdiagnozowaną wadą serca, to duży czynnik ryzyka w perspektywie pogorszenia słuchu. Niektórzy pacjenci przez zaburzenia układu krążenia mogą borykać się z problemem szumów usznych. Uszy to bardzo unerwiony obszar, a z tego powodu wrażliwy na patologiczne zmiany występujące w organizmie. Po zdiagnozowaniu nadciśnienia chory powinien przyjmować leki oraz zmienić swój styl życia, w tym dietę. Warto ograniczyć spożywanie soli i odstawić wszelkie używki. Unormowanie ciśnienia ma pozytywny wpływ na słuch i zmniejsza uczucie pulsowania przy uszach lub w głowie.
Trzeba jednak pamiętać, że szumy uszne to niespecyficzna przypadłość, która może mieć różne przyczyny. Nie ma jednej skutecznej terapii, która wyeliminowałaby szumy uszne. Nowoczesny aparat słuchowy z generatorem szumów ułatwia codzienne funkcjonowanie i pozwala zapomnieć o dolegliwości.
Wysoki poziom cukru we krwi
Cukrzyca lub generalnie wysoki poziom cukru we krwi to kolejne czynniki ryzyka dla pogorszenia słuchu. Badania wskazują, że podwyższony poziom glukozy we krwi może uszkadzać drobne naczynia krwionośne w ślimaku i w ten sposób prowadzić do niedosłuchu. Ryzyko uszkodzenia słuchu, u osób chorujących na cukrzycę jest ponad dwukrotnie wyższe, niż u osób zdrowych. Niedosłuch najczęściej jest obustronny, typu odbiorczego o postępującym przebiegu i dotyczy on przede wszystkim wysokich częstotliwości. Badania słuchu warto zatem połączyć z oceną poziomu cukru we krwi, aby w sposób holistyczny podejść do diagnozowania ubytku słuchu.
Należy zwrócić uwagę na to, że niestety większość produktów spożywczych zawiera ogromne ilości cukru, znacznie przekraczające zalecane normy, dlatego pacjent znajdujący się w grupie ryzyka musi przygotować się na duże zmiany stylu życia.
Przejściowe pogorszenie słuchu przez źle leczone przeziębienie i grypę
Przeziębienie i grypa, szczególnie źle leczone, wpływają negatywnie na funkcjonowanie ucha środkowego oraz wewnętrznego. Niektóre wirusy infekują bezpośrednio jamę bębenkową, przez co chory ma uczucie nieustannego zatkania ucha. Na szczęście po ustąpieniu choroby pacjent na ogół wraca do pełnej sprawności i nie musi martwić się stałym pogorszeniem słyszenia. W przypadku problemów, warto wykonać profilaktyczne badania słuchu.
Niektóre nowotwory pogarszają słyszenie
Łagodne oraz złośliwe nowotwory mogą prowadzić do stopniowego pogarszania słuchu. Lekki niedosłuch trudno zdiagnozować, ponieważ mózg chorego stara się uzupełniać braki w odbiorze dźwięków, zaczyna adaptować się do nowych warunków komunikacji. Niedosłuch najczęściej towarzyszy nowotworom głowy, szyi i samego ucha.
Niedosłuch a ryzyko demencji i depresji
Warto pamiętać o tym, że także niedosłuch może powodować inne choroby. Długoterminowe badania na Uniwersytecie Johna Hopkinsa w Stanach Zjednoczonych pokazały, że niedosłuch przyczynia się w pewnym stopniu do rozwoju demencji. Stopniowa utrata słuchu u seniorów sprawia, że wycofują się oni z życia społecznego i ograniczają swoją aktywność. Wszystko to sprawia, że ich mózg nie jest odpowiednio stymulowany, a funkcje poznawcze ulegają szybszemu osłabieniu. Dlatego tak ważne jest, by po zdiagnozowaniu problemów ze słuchem odwiedzić gabinet protetyki słuchu i wybrać dla siebie odpowiedni aparat słuchowy. Urządzenia te z roku na rok są coraz doskonalsze. Umożliwiają już nie tylko coraz lepszy odbiór dźwięków, ale pozwalają też cieszyć się osiągnięciami techniki – są kompatybilne z urządzeniami mobilnymi, ułatwiają prowadzenie rozmów telefonicznych czy korzystanie z multimediów.
Podsumowanie
- Nadciśnienie tętnicze może wywołać pojawienie się szumów usznych i prowadzić do niedosłuchu. Wizytę u kardiologa warto poprzedzić regularnymi pomiarami ciśnienia, najlepiej przez około trzy miesiące.
- Wysoki poziom cukru we krwi to jeden z ważniejszych czynników ryzyka w przypadku niedosłuchu. Nieleczona cukrzyca wpływa negatywnie na cały organizm i wymaga dużych zmian w stylu życia chorego.
- Przeziębienie i grypa mogą wiązać się z (najczęściej przejściowym) pogorszeniem słuchu.
- Niektóre nowotwory – zwłaszcza głowy, szyi i ucha – powodują postępujący niedosłuch.
- Osoby, u których zdiagnozowano pogorszenie słyszenia powinny zdecydować się na zakup aparatu słuchowego. Niedosłuch może przyspieszać rozwój chorób starczych i demencji.
Jak widać, wiele chorób może prowadzić do stopniowego pogorszenia słuchu. Najlepszym sposobem na zachowanie zdrowia i dobrego komfortu życia są regularne badania profilaktyczne, które pozwalają na wczesne wdrożenie odpowiedniej terapii.