Dobrze dopasowany aparat słuchowy u dziecka ułatwia mu prawidłowy rozwój i umożliwia zrozumienie dźwięków, nawet w dużym hałasie. Bardzo ważny jest czas – im wcześniej zostanie zdiagnozowany niedosłuch, a następnie odpowiednio zaprotezowany, tym jest większa szansa na prawidłowy rozwój dziecka oraz poprawne funkcjonowanie w społeczeństwie. Na co zwrócić uwagę przed wyborem urządzenia medycznego?
Komfort i funkcje aparatu słuchowego dla dziecka
U dzieci z niedosłuchem określa się stopień ubytku w lewym oraz prawym uchu. Na tej podstawie podejmuje się decyzję o wzmocnieniu słyszenia przez dobór odpowiedniego aparatu słuchowego. Najważniejsze dla dziecka przy używaniu aparatu słuchowego jest możliwie naturalne wydzielenie mowy – ułatwia to zrozumienie podstawowych komunikatów w szkole, poleceń rodziców czy słów rówieśników w czasie wspólnych zabaw. Ważne jest również wszechkierunkowe ustawienie mikrofonów, aby dziecko słyszało zarówno głos nauczyciela dobiegający z przodu, jak i głosy kolegów dobiegające z przodu i z tyłu. Nie można „zabierać” dziecku dźwięków otoczenia, ponieważ musi się nauczyć odbierania wrażeń dźwiękowych docierających z różnych stron, np. podczas spaceru. Bardzo ważnym aspektem jest też to, aby nie ustawić aparatów za głośno, aby dziecko nie odrzuciło aparatów słuchowych oraz nie zrzucało ich z uszu w ciągu dnia. Na początek lepiej ustawić aparaty ciszej, a następnie stopniowo zwiększać wzmocnienie, aby młody użytkownik pomocy słuchowych mógł się przyzwyczaić do nowego sposobu odbioru dźwięków. Ponadto, dzieci z reguły nie lubią wyróżniać się wśród kolegów, dlatego preferują aparaty słuchowe wprowadzane bezpośrednio do kanału ucha. Trzeba jednak pamiętać, że aparaty umieszczane za małżowiną można lepiej przystosować anatomicznie, a także posiadają więcej dodatkowych funkcji oraz udogodnień. Wśród aparatów słuchowych zausznych jest możliwość wyboru koloru, zarówno obudowy aparatu jak i wkładki usznej.
Jaki aparat słuchowy wybrać?
Najlepsza rekomendacja to aparat słuchowy, przy którym najmłodszy użytkownik nie musi niczego samodzielnie regulować, z automatycznymi programami uwzględniającymi zmiany natężenia dźwięku w otoczeniu. Ważne udoskonalenia to ładowalny akumulator, który działa przez całą dobę. Nowoczesne urządzenia zapewniają też bezprzewodową łączność z najpopularniejszymi urządzeniami multimedialnymi (tabletem, telewizorem, smartfonem), dzięki czemu dziecko może uczestniczyć w zajęciach zdalnych, ale także grać w ulubione gry, oglądać bajki czy animacje, korzystać z tych samych aplikacji co rówieśnicy. Aparaty oferują też technologię słyszenia przestrzennego, dzięki której dziecko może bez problemu ocenić, skąd dochodzi dźwięk i jaka jest odległość od jego źródła, co m.in. ułatwia poruszanie się w mieście.
Aparat słuchowy dla dziecka warto dobierać z doświadczonym protetykiem. Najlepiej postawić na możliwie jak najnowocześniejsze urządzenie, ponieważ zapewnia ono najbardziej zaawansowane funkcje i maksymalny komfort użytkowania.
Przydatnym rozwiązań, szczególnie podczas zajęć w szkole, jest system FM. Umożliwia on przekazywanie mowy nauczyciela do aparatów słuchowych za pomocą dodatkowego urządzenia. Dzięki temu dziecko może skupić się w danym momencie na tym co mówi nauczyciel, bez zakłóceń ze strony innych osób znajdujących się w pomieszczeniu. Jest to rozwiązanie przeznaczone raczej dla dzieci starszych, które mają już pewne doświadczenie z aparatami słuchowymi. Dzięki temu mogą same, w wybranym przez siebie momencie, przełączyć aparat na tryb odbioru FM i skupić całą uwagę na tym co mówi nauczyciel.