Stosowanie aparatów słuchowych w sposób znaczny ułatwia funkcjonowanie osób z niedosłuchem. By aparaty dobrze działały, należy je odpowiednio przechowywać i czyścić, a także stosować się do zaleceń producenta. Jaki wpływ na ich funkcjonowanie ma woskowina, która wytwarzana jest w sposób naturalny w przewodach słuchowych?

Wydzielina uszna a aparat słuchowy

Woskowina pełni ważną funkcję. Nawilża i wyłapuje drobne zanieczyszczenia, chroni ucho, a także zapobiega negatywnym skutkom zmian temperatury. W przypadku stosowania aparatu słuchowego może jednak stanowić problem. Czasem zapycha wylot dźwięku we wkładce usznej lub w przypadku aparatów wewnątrzusznych dostaje się do filtra chroniącego słuchawkę umiejscowioną w aparacie. Dzieje się tak u każdego użytkownika aparatu. W mniejszym lub większym stopniu w zależności od indywidualnej skłonności do wydzielania woskowiny.

Jak zapobiegać uszkodzeniu aparatu słuchowego przez woskowinę uszną?

Podstawą pielęgnacji i konserwacji aparatu słuchowego jest jego czyszczenie oraz suszenie. Do pielęgnacji aparatów słuchowych należy używać specjalnych środków , które poleci protetyk słuchu po zakupie aparatu. Protetyk również przeszkoli użytkownika aparatu ,żeby umiał zadbać o higienę aparatu. Ponadto wymagana jest okresowa wizyta pacjenta w gabinecie ( najczęściej co 3 miesiące) aby skontrolować stan kanału słuchowego oraz aparatu. W gabinetach Strefy Słuchu dostępne są specjalne elektryczne osuszacze do przechowywania aparatów słuchowych w czasie, kiedy nie są używane. Niektóre modele posiadają również dodatkowe naświetlanie promieniami ultrafioletowymi, co powoduje zniszczenie bakterii i wirusów. To bardzo dobra propozycja dla tych, którzy zmagają się z nawracającymi stanami zapalnymi przewodów słuchowych i ucha wewnętrznego.