Odsuwanie się od życia społecznego może przynieść ze sobą wiele negatywnych skutków. W jaki sposób samotność wpływa na nasze funkcjonowanie?
Powolna izolacja od społeczeństwa
Problem zbyt rzadkich kontaktów społecznych wśród osób starszych istniał jeszcze na długo przed pandemią. Kwarantanna i izolacja (znów dotykająca głównie seniorów) zmusiła nas do przyjrzenia się uważniej skutkom ubocznym tak silnego ograniczenia interakcji międzyludzkich. Oprócz pogłębiającego się poczucia osamotnienia, mniejszej aktywności fizycznej i motywacji do działania, u osób samotnych może wystąpić niezauważalna, powolna utrata słuchu.
Wynika ona z braku możliwości przetestowania swojego zmysłu w rozmowie z drugim człowiekiem. Osoby samotnie nie zauważają też, że stopniowo potrzebują coraz głośniejszych dźwięków płynących z radia lub telewizora; często nie mają wokół siebie nikogo, kto mógłby zasugerować konieczność wykonania badania słuchu.
Niedosłuch i zawał serca
Badania duńskich naukowców wykazały, że u osób poniżej 70 roku życia efekty samotności wpływają na powstanie problemów ze słyszeniem. Cisza może przyczynić się do powstania omamów słuchowych, które naturalnie będziemy starać się zagłuszyć. Ciągłe słuchanie muzyki lub głośno włączonego telewizora to prosta droga do powstania jeszcze większych problemów z tym wrażliwym zmysłem. Dodatkowo, nienaturalne ograniczenie interakcji z innymi osobami staje się dla naszego organizmu informacją, że znajdujemy się w niebezpiecznej sytuacji. Aktywują się wtedy hormony odpowiedzialne za stan walki lub ucieczki. Tak podwyższony poziom kortyzolu (hormonu stresu) w dłuższym czasie może prowadzić do zwiększenia ryzyka wystąpienia chorób serca i zawału.
Utrata słuchu uleczalną przyczyną samotności
Im szybciej rozpoczniemy walkę z izolacją, tym mniejsze szanse na wystąpienie negatywnych objawów. Swobodne rozmowy z bliskimi i częsta komunikacja z otoczeniem to niedoceniane lekarstwo na obecne czasy.
Nadchodzące święta to idealna okazja dla podbudowania relacji z rodziną i relaks w otoczeniu ukochanych osób. Warto zwrócić uwagę w czasie świętowania, czy osoby z ograniczonym kontaktem z otoczeniem są w stanie uczestniczyć w przebiegu dyskusji. Aparaty słuchowe zdecydowanie poprawiają komfort życia osób z niedosłuchem i przeciwdziałają samotności – mogąc normalnie porozumiewać się z innymi, jesteśmy bardziej skłonni do podejmowania aktywności z innymi ludźmi.