Prawidłowo działający aparat słuchowy jest doskonałą pomocą dla osób, u których występuje ubytek słuchu. Regularna konserwacja urządzenia jest w stanie znacznie przedłużyć jego żywotność, a także zapobiec ewentualnym uszkodzeniom czy awariom. Niekiedy zdarza się jednak, że aparat emituje niepokojące dźwięki. Z czego to wynika?
Efekt sprzężenia zwrotnego
Jednym z często występujących problemów, z jakimi muszą mierzyć się użytkownicy aparatów słuchowych, są dobiegające z urządzenia piski. Istnieje kilka wyjaśnień zaistnienia takiego problemu. Jedną z sytuacji, w których można zauważyć pojawiający się niechciany dźwięk jest moment, w którym aparat słuchowy jest zasłonięty przez jakąś część garderoby (szalik, kaptur lub czapkę), przy zakładaniu lub zdejmowaniu aparatu, a także przy kontaktach fizycznych z innymi ludźmi. Powstaje wtedy efekt tak zwanego sprzężenia zwrotnego. Większość aparatów zapobiega powstawaniu tego efektu, jednak nie eliminuje go całkowicie. To nie jedna przyczyna pojawienia się irytujących dźwięków. Kiedy sprzężenie aparatu może wystąpić? Oto kilka przykładów:
Niedopasowanie wkładek usznych
Ponieważ obecnie aparaty słuchowe mają długą żywotność, istnieje szansa, że z czasem urządzenie przestaje pasować do naszej anatomii. W czasie dorastania uszy zmieniają kształt, co powoduje obluzowanie wkładek usznych. Wzmocniony dźwięk wydostający się z ucha na zewnątrz przez nieszczelności we wkładce trafia do mikrofonu umieszczonego w aparacie, co powoduje pisk. Podobny efekt można zaobserwować przy znacznej zmianie wagi użytkownika aparatu
Zbyt wysoki dźwięk
Ubytek słuchu, przy którym należy znacznie wzmocnić tony o wysokich częstotliwościach zwiększa ryzyko występowania sprzężenia zwrotnego, w takich przypadkach lepiej zastosować aparaty słuchowe wysokiej klasy. W takich aparatach procesor łatwiej radzi sobie z eliminacją sprzężenia.
Zatkany przewód słuchowy
Słyszane piski niekoniecznie muszą okazać się wadą urządzenia; może to oznaczać problem z samym uchem. Działanie aparatu słuchowego polega na dostarczaniu dźwięku do kanału słuchowego. Jednak gdy kanał jest zablokowany przez zbyt dużą ilość woskowiny, dźwięk zostanie odbity, co spowoduje świszczenie. W takiej sytuacji należy udać się do laryngologa celem oczyszczenia kanału słuchowego.
Uszkodzony lub za krótki dźwiękowód
Jeżeli używamy klasycznego, zausznego aparatu na przewodnictwo powietrzne, to należy regularnie wymieniać dżwiękowód łączący aparat słuchowy z wkładką. Jeśli tego nie zrobimy, przewód twardnieje, staje się za krótki przez co wkładka nie przylega dobrze do małżowiny i dźwięk „ucieka” z ucha powodując sprzężenie. Podobnie się dzieje, gdy dźwiękowód pęknie.
Nosząc aparat słuchowy, należy zawsze pamiętać, że najlepszą wydajność zapewniają dobrze zadbane, dopasowane do ucha urządzenia. Trzeba dbać o ich konserwację, a także o utrzymanie czystości przewodu słuchowego, a wtedy ryzyko powstania problemu zostanie zmniejszone.