Według badań przeprowadzonych przez WHO, około 466 milionów osób na całym świecie cierpi na niedosłuch, a do 2050 roku ta liczba zwiększy się nawet do 900 milionów. Dodatkowo organizacja donosi, że z 83% osób, którym mogłyby pomóc aparaty słuchowe, faktycznie używa ich tylko 17%. Czym jest to spowodowane?
Dlaczego niedosłyszący nie noszą aparatów?
Wydawać by się mogło, że każdy kto ma problemy ze słuchem, chciałby poprawić jakość swojego życia, możliwość komunikacji z innymi oraz odzyskać pełną sprawność. Jednak mimo to zdecydowana większość osób, którym aparat słuchowy mógłby w tym pomóc, nie chce z niego korzystać. Z czego to wynika? Najczęściej ze wstydu. Wiele osób – zwłaszcza w starszym wieku – nie nosi aparatu, ponieważ według nich, jest on utożsamiany z przyznaniem się do starości i niedołężności.
Z kolei dzieci, których również w znacznej mierze dotyczy ten problem, wstydzą się przed swoimi kolegami, że różnią się od nich. Jest to oczywiście, bardzo błędne myślenie, ponieważ nieużywanie aparatu słuchowego może przyczynić się do szybszego postępowania niedosłuchu.
Jak to wygląda w Polsce?
Wedle raportu EuroTrak Polska 2019, jedynie 30% osób, które powinny korzystać z aparatów słuchowych, faktycznie to robi. Nie wynika to jednak z niskiej dostępności lub kiepskiej jakości tego typu wyrobów medycznych na polskim rynku, bowiem ta jest oceniana jako bardzo dobra. Najczęściej wynika to z akceptacji pogorszenia słuchu jako oznaki starzenia się. Tymczasem profilaktyka i badania słuchu oraz wczesne zastosowanie aparatów słuchowych mogą w znacznym stopniu zapobiec dalszemu pogarszaniu się tego zmysłu oraz poprawić jakość życia pacjentów.
Warto również zwrócić uwagę na fakt, że technika idzie naprzód. Obecnie aparaty słuchowe coraz częściej są albo niewielkie i mało widoczne, albo wręcz przeciwnie – stanowią atrakcyjny gadżet (wyglądem przypominają modne ostatnio słuchawki bezprzewodowe).
Bardzo ważna jest w tej kwestii edukacja na temat ubytków słuchu, która powinna być prowadzona od najmłodszych lat. Kluczowe jest bowiem uświadamianie społeczeństwa, że problemy ze słuchem mogą mieć różne podłoże (nie zawsze należy je łączyć ze starością). I tak samo jak nie możemy się wstydzić noszenia okularów, tak samo nie należy wstydzić się faktu korzystania z aparatu słuchowego.