Aparaty słuchowe stanowią bardzo istotne rozwiązanie problemu niedosłyszenia. Utrata słuchu następuje naturalnie wraz z wiekiem, obniżając komfort codziennego funkcjonowania. Kłopoty ze słuchem często powodują skrępowanie i wycofanie się z życia społecznego. Aparaty słuchowe w prosty sposób pomagają wrócić do dawnej sprawności i cieszyć się życiem.
Najlepiej, aby to protetyk słuchu dobrał właściwy aparat słuchowy. Ponadto protetyk słuchu zajmie się zbadaniem poziomu utraty słuchu, interpretacją wyników badania oraz profesjonalnym wykonaniem idealnie dopasowanych wkładek dousznych.
Sprzężenie zwrotne w aparatach słuchowych – skąd się bierze?
W użytkowaniu aparaty słuchowe mogą czasem sprawiać kłopoty. Jednym z nich jest sprzężenie zwrotne. Sprzężenie w aparacie to gwizd lub świst, który słyszymy w uchu podczas używania aparatu. Oznacza to, że dźwięk, który został wzmocniony przez aparat, ponownie trafił do mikrofonu i został wzmocniony jeszcze raz. Nie musimy martwić się jeżeli ten efekt występuje jedynie podczas zakładania aparatu. W tym momencie bowiem wkładka nie jest jeszcze dobrze umieszczona. Gorzej gdy gwizdy są nadal słyszalne podczas noszenia aparatu słuchowego. Jest to duża przeszkoda w prawidłowym odbieraniu dźwięków otoczenia.
Kiedy występuje?
Sprzężenie zwrotne częściej zdarza się w przypadkach dużego niedosłuchu, a więc także większej mocy aparatu.
Sprzężenie aparatu słuchowego może wystąpić w kilku przypadkach:
– przy niedokładnie dopasowanej, zbyt luźnej wkładce usznej,
– przy uszkodzonej obudowie aparatu,
– przy pękniętym wężyku (w przypadku aparatów zausznych),
Aby uniknąć tego problemu, wybierajmy aparaty słuchowe z zaawansowaną funkcją redukcji sprzężeń zwrotnych. Trzeba jednak pamiętać, że nawet najlepszy system redukcji potrafi wyeliminować powracające dźwięki, ale nie poradzi sobie, jeśli powodem jest niedopasowana wkładka uszna lub wada aparatu słuchowego.
Wkładki zmieniajmy najrzadziej co 2 lata, najlepiej co kilkanaście miesięcy. Jeśli sprzężenie wystąpiło w aparacie nowym, protetyk słuchu musi ponownie pobrać wycisk i wykonać wkładkę uszną. W przypadku większego niedosłuchu, rozważmy zastąpienie wkładki twardej wkładką miękką, która lepiej się układa. Ważne jest również odpowiednie ułożenie wkładki w uchu – musi bardzo dokładnie przylegać.