Słuch to jeden z pięciu ludzkich zmysłów. To właśnie dzięki niemu możemy z łatwością komunikować się ze światem zewnętrznym. U niemowlęcia słuch rozwija się już w 23 tygodniu ciąży. Od narodzin jest on bardzo wrażliwy, szczególnie na głośne dźwięki, dlatego też należy dokładać wszelkich starań, aby proces kształtowania słuchu rozwijał się prawidłowo już od najmłodszych lat. Apelują o to światowe organizacje i specjaliści z tej dziedziny, mając na względzie przede wszystkim dobro maluszka oraz świadomość konsekwencji wiążących się zaniedbywaniem słuchu.
W jaki sposób dbać o słuch niemowlęcia?
Wiadomo, że nadmierny hałas może bardzo źle oddziaływać na organizm człowieka. W szczególności prowadzi on do problemów z koncentracją, uczucia podenerwowania lub niepokoju, bólów głowy czy też zwiększonego poziom ciśnienia krwi. Dopuszczalne, nieszkodliwe natężenie dźwięku oscyluje poniżej 75 dB. Wiedząc, jak negatywny wpływ hałas może mieć na nasze zdrowie, tym bardziej powinniśmy troszczyć się o słuch naszych dzieci już od urodzenia. Są one bowiem szczególnie narażone na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych oraz wielu chorób.
Jakie kroki należy zatem podjąć, aby w jak najlepszy sposób dbać o słuch niemowlaka?
- Należy pamiętać, że dbanie o słuch dziecka nie polega wyłącznie na ograniczaniu szeroko rozumianego hałasu, ale przede wszystkim opiera się na prawidłowej i regularnej pielęgnacji oraz higienie uszu dziecka. Co ważne: uszy dziecka powinno się myć 1 lub 2 razy w tygodniu przy użyciu wacika. Nie używamy do tego patyczków, gdyż są one niebezpieczne dla dziecka, mogą uszkodzić ucho lub wepchnąć woskowinę w głębszą część. Wacikiem namoczonym ciepłą wodą należy przemywać tylko małżowinę oraz płatek uszny.
- W chłodne i wietrzne dni głowa i uszy dziecka powinny być chronione przez czapkę. W cieplejsze dni można zdecydować się na tę, wykonaną z cieńszych materiałów.
- Aby zapewnić prawidłowy rozwój słuchu, należy oczywiście eliminować lub ograniczać źródła hałasu. Jak skutecznie to robić? Wybieraj w rozsądny sposób zabawki. Dzieci uwielbiają zabawki grające, śpiewające czy też wydające z siebie jakiekolwiek inne dźwięki, jednakże bardzo często zaciekawione nowym przedmiotem przykładają go do ucha. Tę czynność przed każdym zakupem powinien wykonać rodzic, aby sprawdzić, czy dźwięki nie są zbyt intensywne (nie mają zbyt dużego natężenia). Źródłem hałasu jest nie tylko komunikacja miejska, przerwy szkolne, głośno działające maszyny, ale także hałas występujący bardzo często w domu. Powoduje go podkręcony na największą głośność telewizor, gry komputerowe czy muzyka z radia. Dlatego też bardzo ważne jest, aby ograniczać źródła hałasu we własnym domu czy mieszkaniu.
- Nie wolno lekceważyć infekcji i chorób górnych dróg oddechowych. Odporność dziecka jest znacznie słabsza niż osoby dorosłej, dlatego też nawet zatkany nos może spowodować u malucha problemy z trąbką słuchową. W każdym przypadku niezbędna jest wizyta u specjalisty (laryngologa) oraz zastosowanie się w pełni do zalecanych przez niego kuracji.
- Po każdej kąpieli lubi wizycie na basenie uszy dziecka powinny zostać dokładnie osuszone, w szczególności przed wyjściem na dwór.
Każdy rodzic powinien zdawać sobie sprawę z tego, że prawidłowy rozwój słuchu niemowlaka jest rzeczą niezwykle istotną, zwłaszcza na początkowym etapie życia maluszka. Rodzice powinni każdego dnia dokładać szczególnej troski w zakresie pielęgnacji uszu dziecka oraz ochrony przed hałasem i działaniem czynników zewnętrznych.