Hałas otacza nas z każdej strony. Narażeni jesteśmy na głośne dźwięki pochodzące otoczenia tj. plac budowy, autostrada, dźwięki komunikacyjne, ale także samodzielnie niszczymy swój słuch. Można powiedzieć, że kłopoty ze słuchem zaliczane są do chorób cywilizacyjnych.
Jak dbać o słuch?
Warto pamiętać, aby raz na jakiś czas udać się na badanie słuchu. Wczesna diagnoza pomoże szybciej i skuteczniej walczyć z ewentualnymi ubytkami. Profilaktyka powinna być na pierwszym miejscu, nawet jeżeli nie pojawiają się wyraźne symptomy problemu ze słuchem.
Słuchanie głośnej muzyki w słuchawkach również negatywnie wpływa na słuch. W tej sytuacji najlepiej jest przyzwyczajać się do cichych dźwięków i nie zwiększać głośności. Najlepiej jest zrezygnować ze słuchania muzyki w słuchawkach i zastąpić je słuchaniem tradycyjnym z głośników. Ale jeśli już musimy używać słuchawek to stosujmy słuchawki nagłowne a nie te wkładane do ucha – tak będzie bezpieczniej. Niewskazane są częste koncerty oraz przebywanie w miejscach, gdzie natężenie hałasu może przekraczać normy. Dobrze jest ograniczyć życie w hałasie tj. wyłączyć zbędny sprzęt, nie otwierać okna, kiedy na zewnątrz jest za głośno
Dla dobra słuchu ważna jest również higiena ucha . Z tego względu nie należy czyścić uszu patyczkami, które zamiast usunąć wydzielinę przepychają ją głębiej do przewodu słuchowego. Podobnie wkładanie patyczków zbyt głęboko może uszkodzić błonę bębenkową. Najbezpieczniej jest czyścić uszy ciepłą wodą.
Chrońmy również uszy przed wiatrem, zimnem. Warto pamiętać, że nieleczone zapalenie ucha może spowodować pogorszenie się słuchu. Z tego względu należy obserwować stan zdrowia i nie lekceważyć objawów infekcji.