Temat szumów usznych obrósł licznymi teoriami, które nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością. Przedstawiamy 5 podstawowych mitów, które napotkacie, szukając informacji o tym problemie.

Szumy uszne są odczuwane tylko przez osoby z niedosłuchem

Według badań organizacji Hearing Loss Association of America większość szumów usznych jest wywołanych przez niezdiagnozowany ubytek słuchu. Szumy uszne mogą być jednak spowodowane także przez inne przyczyny takie jak ekspozycja na głośny hałas lub mogą być objawem innych schorzeń. Jeśli problem utrzymuje się dłużej niż 2 tygodnie zalecana jest wizyta u lekarza specjalisty i odpowiednia terapia szumów usznych.

Szumy uszne są chorobą

Szumy uszne nie są jednostką chorobową, ale mogą być jednym z objawów choroby. Leczenie ich zaczyna się od zdiagnozowania wywołującego je schorzenia.

Szumy uszne u każdego przybierają formę dzwonienia w uszach

Dzwonienie w uszach to objaw spotykany najczęściej jednak słyszane przez pacjentów dźwięki mogą obejmować także klikanie, brzęczenie, syczenie czy buczenie a czasem nawet muzykę, a jeśli przybierają formę odgłosu bicia serca, mogą być objawem poważniejszej choroby.

Szumy uszne nie ustępują, są stałe

Szum w uszach może mieć charakter przewlekły, ale może pojawiać się też tylko przez krótki czas, np. po narażeniu na głośny hałas podczas imprezy muzycznej lub koncertu. Taki szum powinien ustąpić kilka godzin po powrocie do cichego domu. Szumy uszne mogą też być wywołane przez zalegającą w uszach woskowinę, a usunięcie takiego zatoru powinno zlikwidować problem. Przewlekłe szumy uszne mogą być natomiast wywołane stanem chorobowym takim jak utrata słuchu lub jego ubytek. W przypadku ubytku słuchu rozwiązaniem mogą być aparaty słuchowe.

Na szum w uszach nie ma lekarstwa

To prawda, nie ma lekarstwa na szum w uszach, ale są liczne możliwości jego leczenia. Należy do nich aparat słuchowy z generatorem szumów, który pomaga zniwelować problem. Jeśli natomiast szumy uszne wywołane są przez inną niż utrata słuchu chorobę, podstawą jest jej diagnoza i wdrożenie leczenia.

Leczenie przewlekłych szumów usznych może być wsparte ochroną słuchu, relaksem i medytacją. Najważniejsze jest jednak szybkie zdiagnozowanie czy nie są objawem poważniejszej choroby.