Zdecydowana większość osób zaczyna interesować się swoim stanem zdrowia stanowczo zbyt późno, gdy zaczną się pojawiać pierwsze, dokuczliwe dolegliwości. W taki sam sposób podchodzimy do aparatu słuchowego. Tak długo jak w ocenie indywidualnej stan zdrowia nie budzi zastrzeżeń, ignorujemy wykonywanie badań kontrolnych. Warto jednak pamiętać, że profilaktyka to najprostszy sposób na to, by wykryć ewentualne schorzenia już w początkowym stadium rozwoju.

Dowiedz się, dlaczego regularne badanie słuchu jest tak istotne i dlaczego warto przeprowadzać je cyklicznie. Poniżej przedstawiamy dziesięć powodów, które przekonają Cię, że warto dbać o profilaktykę słuchu.

1. Możesz nie wiedzieć o ubytku słuchu!

W zależności od przyczyny niedosłuch może pojawić się nagle lub postępować stopniowo. O ile w przypadku nagłego pojawienia się ubytków słuchu, szybko wykryjesz nieprawidłowości, tak stopniowe pogarszanie się słuchu często, przez długi czas, pozostaje niezauważone. Być może zwróciłeś uwagę na konieczność podwyższenia głośności telewizji bądź radia. W rzeczywistości może to być spowodowane nasilającym się niedosłuchem, którego obecność pozwoli wykryć proste badanie słuchu.

2. Utrata słuchu może zwiększyc ryzyko rozwoju demencji

Badania wykazały, że u osób dorosłych, u których występuje umiarkowany niedosłuch, obserwuje się nawet trzykrotnie większe ryzyko rozwoju demencji. Z kolei u osób z zaawansowanym niedosłuchem, ryzyko to wzrasta nawet pięciokrotnie. Dlatego warto zawczasu ocenić stan swojego słuchu i wdrożyć odpowiednie leczenie.

3. Niedosłuch może towarzyszyć innym dolegliwościom zdrowotnym

Problemy ze słyszeniem mogą pojawiać się w przebiegu innych chorób, które nieleczone mogą się okazać poważne w skutkach. Najczęściej zaburzenia słyszenia towarzyszą takim dolegliwościom jak cukrzyca czy choroby układu krążenia.

4. Niedosłyszenie pogarsza komfort życia

Zaburzenia słyszenia mogą znacząco wpłynąć na samopoczucie, powodując poczucie osamotnienia i wycofywanie się z życia społecznego. Trudności w komunikacji utrudniają nawiązywanie relacji, co negatywnie wpływa na samopoczucie emocjonalne, a długotrwałe pozostawanie w takim stanie może sprzyjać rozwojowi depresji.

5. Wcześnie wykryte zmiany pozwolą na szybką reakcję i ułatwią adaptację

Mózg, który przez lata dostosowywał się do pogłębiającego się zaburzenia słyszenia, wymaga czasu na zaadaptowanie się do nowych bodźców. W przypadku wczesnego wykrycia wad w obrębie układu słuchowego adaptacja ta przebiegnie sprawniej. Właśnie dlatego na oddziałach noworodkowych wprowadzono obowiązkowe badania przesiewowe, które pozwalają szybko wdrożyć odpowiednie leczenie.

6. Nieleczony niedosłuch może powodować zaburzenia równowagi

Wdrożenie odpowiedniego leczenia niedosłuchu jest niezbędne dla powstrzymania pogłębiania się schorzenia. Niebezpieczne powikłania, w przebiegu niektórych chorób układu słuchowego mogą wpłynąć na zaburzenie świadomości otoczenia, co może znacząco zwiększyć ryzyko upadków. Dodatkowo mózg nastawiony na zwiększoną czujność na bodźce słuchowe może upośledzić zdolność utrzymania równowagi i chodu.

7. Wykrycie przyczyn niedosłuchu pomaga wdrożyć odpowiednie leczenie

Przeprowadzenie odpowiednich badań słuchu pozwoli nie tylko ocenić głębokość niedosłuchu, ale dodatkowo wskaże źródło problemu. Określenie właściwej przyczyny pogorszenia słyszenia jest niezbędne, dla wdrożenia odpowiedniego leczenia.

8. Wdrożenie odpowiedniego leczenia pozwala złagodzić stres

Jak wspomniano powyżej, zaburzenia słyszenia mogą negatywnie wpłynąć na komfort życia. Właśnie dlatego tak ważne jest regularne wykonywanie badań profilaktycznych. W przypadku wcześnie wykrytych zaburzeń słyszenia możliwe będzie wdrożenie odpowiedniego leczenia, które poprawi jakość życia, a większe zadowolenie z życia pozytywnie wpływa na cały organizm, w tym pozwala skutecznie złagodzić towarzyszący każdego dnia stres.

9. Zdecydowana większość badań jest bezbolesna

Badania słuchu w większości przypadków są proste i całkowicie bezbolesne. Co więcej, chcąc ocenić swój stan zdrowia, możesz w pierwszym kroku wykonać prosty test słuchu online. Jeżeli otrzymane wyniki będą odbiegać od ogólnoprzyjętych norm, wówczas powinieneś udać się na profesjonalne badania w placówce medycznej lub w gabinecie protetyka.

Eksperci zalecają, by osoby po 50 roku życia wykonywały regularne badania przesiewowe co trzy lata. W ten sposób będą mogły ocenić ogólny stan zdrowia, a także śledzić naturalne procesy zachodzące w organizmie.

10. Nowoczesne technologie wspomagające słyszenie poprawią Twój komfort życia

Występujące zaburzenia słyszenia nie muszą oznaczać wyroku. Stały rozwój medycyny sprawia, że pacjenci, u których występują zaburzenia słyszenia mogą żyć pełnią życia, dzięki dopasowaniu odpowiednich pomocy słuchowych. Nowoczesne aparaty słuchowe są niemal niezauważalne, a znacząco podnoszą komfort życia u osób z niedosłuchem. Dodatkowo, za sprawą połączenia z aplikacją mobilną mogą być wygodnie sterowane z poziomu smartfona.

Nowoczesne aparaty słuchowe dopasowują się do tempa życia, sprawiając, że nawet zaawansowany niedosłuch nie utrudnia codziennego funkcjonowania. Dlatego zamiast dłużej zwlekać, warto zdecydować się na przesiewowe badania słuchu, które pomogą we wczesnym wykryciu niedosłuchu i poprawie komfortu życia.